Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bolesław II cieszyński

Bolesław II Cieszyński

Bolesław II Cieszyński, znany również jako Bolko II, urodził się około 1428 roku i zmarł 4 października 1452 roku. W latach 1431–1442 sprawował formalnie władzę w Księstwie Cieszyńskim, jednak jego rządy były jedynie symboliczne. Po podziale księstwa, w 1452 roku zamienił z bratem Wacławem I część Bielska na część Księstwa Bytomskiego.

Reklama

Był najmłodszym synem księcia cieszyńskiego Bolesława I i Eufemii, należącej do mazowieckiej linii Piastów. Po śmierci ojca Bolesław miał zaledwie dziecięcy wiek i pozostał pod opieką matki oraz starszego rodzeństwa. Jako jeden z tzw. książąt niedzielnych, do 29 listopada 1442 roku formalnie pełnił rolę władcy.

Polityka i małżeństwo

Pomimo formalnych ograniczeń, Bolesław II dążył do aktywnego uczestnictwa w polityce międzynarodowej. W przeciwieństwie do brata Władysława, który sprzyjał Czechom, on opowiadał się za bliskimi relacjami z Polską. W 1443 roku wsparł Polskę w sporze z Węgrami, a w 1449 roku pełnił rolę rozjemcy pomiędzy królem Kazimierzem Jagiellończykiem a panami czeskimi. Dobre relacje z Polską nie uległy pogorszeniu pomimo kontrowersji związanych ze sprzedażą księstwa siewierskiego biskupowi krakowskiemu, co spowodowało wojnę na Górnym Śląsku.

Reklama

W 1448 roku ożenił się z Anną, córką księcia bielskiego Iwana i siostrzenicą Sońki, żony Władysława Jagiełły. Ślub został doceniony przez Kazimierza Jagiellończyka, który ofiarował nowożeńcom 2000 florenów jako prezent.

Plany i dziedzictwo

Bolesław II dążył do uzyskania samodzielnego władztwa. W 1452 roku zamienił Bielsko na część Księstwa Bytomskiego z planem objęcia rządów. Niestety, jego plany zostały przerwane przez nagłą śmierć w tym samym roku.

Po sobie pozostawił dwie córki: Zofię, żonę Wiktoryna z Podiebradów, oraz Barbarę, która była żoną Baltazara żagańskiego i Jana V Zatorskiego. Miał również syna Kazimierza, który po śmierci stryja Przemysława II w 1477 roku stał się jedynym męskim przedstawicielem cieszyńskich Piastów.

Reklama

Bibliografia

  • Landwehr von Pragenau Moritz, Geschichte der Stadt Teschen, Würzburg 1976, s. 3-5, 20.
Reklama