Bolesław Bronisław Duch
Bolesław Bronisław Duch (15 listopada 1896 w Borszczowie – 9 października 1980 w Londynie) był generałem dywizji Wojska Polskiego, który odznaczył się w trakcie I i II wojny światowej.
Życiorys
Młodość i I wojna światowa
Duch ukończył szkołę średnią w Samborze i w 1914 roku wstąpił do Legionu Wschodniego. Po jego rozwiązaniu walczył w 3 pułku piechoty II Brygady Legionów, uczestnicząc w bitwie pod Rarańczą oraz pod Kaniowem. Po internowaniu przez Niemców, udał się do I Korpusu Polskiego w Rosji, gdzie dowodził Polskim Samodzielnym Oddziałem Murmańskim.
Dwudziestolecie międzywojenne
Po powrocie do Polski w 1919 roku, Duch pełnił różne funkcje w Wojsku Polskim, m.in. dowodził batalionem murmańskim oraz był dyrektorem nauk w Centrum Wyszkolenia Piechoty. W 1938 roku został dyrektorem nauk w tej instytucji.
II wojna światowa
W 1939 roku Duch został dowódcą piechoty dywizyjnej 39 Dywizji Piechoty Rezerwowej, która skapitulowała. Udało mu się jednak przedostać do Francji, gdzie objął dowództwo 1 Dywizji Grenadierów. Po jej rozwiązaniu, w 1940 roku zorganizował Polską Misję Wojskową w Kanadzie, a następnie dowodził 1 Brygadą Strzelców w Szkocji i 3 Dywizją Strzelców Karpackich w Palestynie, uczestnicząc w kampanii włoskiej.
Ostatnie lata
Po wojnie Duch osiedlił się w Londynie, gdzie zajął się działalnością w środowisku kombatanckim. W 1947 roku został zdemobilizowany. Zmarł 9 października 1980 roku w Londynie, a jego prochy zostały pochowane na polskim cmentarzu wojennym pod Monte Cassino.
Upamiętnienie
- W 1990 roku wybito medal z jego podobizną.
- W 2007 roku Rada Miasta Lublina zmieniła nazwę ulicy na jego cześć.
Awanse
- Podporucznik – 1918
- Porucznik – 1919
- Kapitan – 1919
- Major – 1924
- Podpułkownik – 1929
- Pułkownik dyplomowany – 1938
- Generał brygady – 1940
- Generał dywizji – 1945
Ordery i odznaczenia
- Krzyż Kawalerski Orderu Wojennego Virtuti Militari
- Krzyż Złoty Orderu Wojennego Virtuti Militari
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Niepodległości
- Krzyż Walecznych (ośmiokrotnie)
Duch był żonaty z Zofią z Lisiewiczów i pozostaje ważną postacią w historii polskiego wojska.