Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bolechowo (województwo zachodniopomorskie)

„`html

Reklama

Bolechowo

Bolechowo to wieś sołecka w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, leżąca w gminie Goleniów. W skład sołectwa wchodzą osady Bącznik, Łęsko, Zabród, Krzewno (osada leśna) oraz Krzewno. Funkcję sołtysa pełni Tadeusz Pietrzak (rok 2024).

Geografia

Wieś znajduje się w Puszczy Goleniowskiej, około 7 km na południowy wschód od Goleniowa, na Równinie Goleniowskiej. Przez miejscowość przebiega droga powiatowa 4114Z, a w pobliżu znajdują się strugi Wisełka i Bielawka, które uchodzą do rzeki Iny. W okolicy znajdują się także stawy rybne.

Reklama

Szlaki turystyczne

  • Żółty szlak rowerowy (21 km) – Goleniów – Osiedle Helenów – Bolechowo
  • Niebieski szlak rowerowy (29 km) – Goleniów – Bolechowo – Kliniska Wielkie
  • Szlak Sentymentalny nr 2 (48 km) – Goleniów – Bolechowo

Historia

Prehistoria

W okolicy Bolechowa znajdują się prehistoryczne stanowiska archeologiczne z epoki neolitu i brązu, w tym znaleziska ceramiki, które są przechowywane w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Nowożytność

Wieś została założona przez Fryderyka II w 1751 roku jako Diedrichsdorf. Pierwsi osadnicy zmagały się z trudnościami materialnymi, co skłoniło króla do przeprowadzenia kontroli warunków życia kolonistów. W 1766 roku osadnicy otrzymali prawo do dziedziczenia gospodarstw.

XIX i XX wiek

W XIX wieku wieś rozwijała się, a mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, wydobywaniem torfu i rzemiosłem. Powstały szkoły, karczmy, a także organizacje kulturalne i sportowe. W latach 1912-1929 wieś zyskała nowe obiekty, w tym remizę i dzwonnicę.

II wojna światowa

W marcu 1945 roku wieś została zajęta przez wojska radzieckie. Po wojnie osiedlili się tutaj polscy osadnicy, którym nadano nazwę Nowa Usznia. W 1947 roku zmieniono nazwę na Bolechowo.

Współczesność

Miejscowość zyskała charakter rolniczo-mieszkalny, z zachowaną starą zabudową. W 2023 roku rozpoczęło działalność Bolechowskie Archiwum Cyfrowe. Mieszkańcy przynależą do parafii katolickiej w Goleniowie, a wieś posiada także lokalne wspólnoty.

Demografia i ciekawostki

W Bolechowie działały różne instytucje, jak szkoła podstawowa, która została zamknięta w 1997 roku. W miejscowości zachowały się zabytki, w tym cmentarz ewangelicki. W latach 2004-2008 przebudowano pomieszczenia na świetlicę.

„`

Reklama
Reklama