Bóg, Honor, Ojczyzna
Dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna” jest fundamentalnym hasłem Wojska Polskiego, które odzwierciedla wierność państwu. Po raz pierwszy wprowadzono ją na sztandary Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z 15 października 1943 roku. Interpretacja dewizy podkreśla, że miłość do Ojczyzny jest nadrzędna, poza wiarą w Boga i Honorem.
Obecnie hasło to znajduje się na środkowym polu sztandarów wojskowych, umieszczone na odwrocie orła, godła Polski. Chociaż triada ta funkcjonuje od czasów II wojny światowej, często mylnie przypisuje jej się długą tradycję. W okresie międzywojennym używano hasła „Honor i Ojczyzna”.
Idea
Dewiza ta odnosi się do konstytucyjnego obowiązku wierności Ojczyźnie. Zgodnie z artykułami 82–85 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, obywatele zobowiązani są do:
- wierności Rzeczypospolitej Polskiej,
- troski o dobro wspólne,
- przestrzegania prawa,
- ponoszenia ciężarów publicznych, w tym podatków,
- obrony ojczyzny, w tym służby wojskowej,
- dbałości o stan środowiska naturalnego.
Obowiązki wierności oraz troski o dobro wspólne są kluczowe dla każdego obywatela Polski.
Polskie paszporty
W 2018 roku na podstawie rozporządzenia szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna” została umieszczona na nowych wzorach paszportów. Ta decyzja wywołała kontrowersje i protesty, w tym ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, który wskazał, że umieszczenie hasła w dokumencie obywatela może naruszać wolność sumienia i wyznania.