„`html
Błonie – Informacje ogólne
Błonie to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Łęczyca. W 2022 roku miejscowość miała przypisany kod pocztowy 99-100.
Historia
Błonie po raz pierwszy wspomniano w 1235 roku jako własność Cystersów z Wąchocka. Parafia została erygowana w 1373 roku przez arcybiskupa Jarosława z Bogorii i Skotnik. Pierwotny drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych spłonął w 1915 roku, a w latach 1913-1916 zbudowano nową świątynię pw. Najświętszego Serca Jezusa według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Kościół, w stylu neobarokowym, został konsekrowany w 1923 roku przez biskupa Wincentego Tymienieckiego.
- Wyposażenie kościoła obejmuje m.in.:
- ornat haftowany z XVII wieku
- monstrancję rokokową z połowy XVII wieku
- lichtarze cynowe barokowe
- tablice poświęcone ks. Mieczysławowi Rzadkowskiemu i ks. Ferdynandowi Jacobiemu, obaj zamordowani w Dachau
Na cmentarzu parafialnym spoczywają m.in. żołnierz Wojska Polskiego poległy w 1939 roku oraz proboszczowie Błonia, ks. August Krykowski i ks. Aleksander Rudziński.
Wschodnia część wsi posiada budynek folwarczny z połowy XIX wieku. W czasie potopu szwedzkiego w 1655 roku obozował tu król szwedzki Karol X Gustaw. W czasach Rzeczypospolitej Szlacheckiej wieś była własnością starosty łęczyckiego, a od 1838 roku – tajnego radcy Oczkina. W XIX wieku Błonie liczyło 835 mieszkańców.
W 1923 roku w Błoniu powstał Rolniczy Zakład Doświadczalny, zajmujący się doświadczeniami polowymi oraz edukacją rolniczą. W czasie II wojny światowej wieś nosiła nazwę Theodorshof.
W latach 1975-1998 Błonie należało do województwa płockiego.
Przyroda i gospodarka
W okolicy Błonia występują płytkie pokłady torfu. W latach 70. XX wieku w pobliżu utworzono rezerwat roślin słonolubnych. Mieszkańcy zajmują się hodowlą bydła oraz uprawą warzyw (cebula, buraki cukrowe) i zbóż (pszenica).
„`