„`html
Błażkowa
Błażkowa, dawniej znana jako Błaszkowa, jest wsią położoną w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Brzyska. Miejscowość jest siedzibą parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, należącej do dekanatu Brzostek w diecezji rzeszowskiej. Nazwa wsi najprawdopodobniej pochodzi od imienia Blaszko lub Błażej.
Historia
Błażkowa została po raz pierwszy wzmiankowana w 1429 roku. W 1624 roku była opisana jako miasteczko, posiadające gorzelnię, browar, tartak oraz rozwinięte rzemiosło tkackie. Miejscowość leży nad potokiem Idżwinka, w którym według tradycji znajdowały się groby, pozostawione po wojnach szwedzkich. W grudniu 1655 roku miała tu miejsce jedna z większych bitew podczas potopu szwedzkiego.
W XIX wieku nastąpił znaczący rozwój wsi, a w 1860 roku założono szkołę, której współwłaściciele zapewnili opał. Stanisław Nowak był jednym z właścicieli nieruchomości na przełomie XIX i XX wieku. W Błażkowej znajduje się pomnik ku czci partyzantów i ofiar faszyzmu. Miejscowość dysponuje siecią gazową i telefoniczną oraz budynkami użyteczności publicznej, w tym szkołą podstawową, gimnazjum i Domem Ludowym.
Urodzeni w Błażkowej
W Błażkowej urodził się Karol Irzykowski, krytyk literacki i pisarz, autor powieści „Pałuba”. Jego rodzinny dworek został rozebrany po 1945 roku.
Atrakcje i obiekty historyczne
- Krzyże drogowskazy do cmentarzy wojennych z I wojny światowej
- Cmentarz wojenny nr 219
- Cmentarz wojenny nr 229
- Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy
- Szkoła Podstawowa w Błażkowej
- Kapliczka wotywna tzw. „wrocławska”
- Pomnik ku czci partyzantów i ofiar faszyzmu
Na terenie wsi zachowało się wiele kapliczek, w tym trzykondygnacyjna kapliczka słupowa z figurką Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.
Przysiółki
W Błażkowej znajdują się także przysiółki, które tworzą lokalną społeczność.
Linki zewnętrzne
Kategoria: Błażkowa (województwo podkarpackie) | Kategoria: Wsze w powiecie jasielskim
„`