Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Black metal

Black Metal

Black metal to podgatunek heavy metalu, który powstał na początku lat 80. XX wieku, wywodząc się z thrash metalu. Początkowo termin „black metal” odnosił się do zespołów o satanistycznych tekstach, niezależnie od ich stylu muzycznego. Pionierem tego stylu był brytyjski zespół Venom, który wprowadził elementy punk rocka i speed metalu. Do ważnych przedstawicieli pierwszej fali black metalu należą także Bathory, Hellhammer oraz Celtic Frost.

Reklama

Charakterystyka Gatunku

Muzyka black metalu charakteryzuje się:

  • silnie przesterowanym brzmieniem
  • szybkimi partiami gitar w stylu tremolo
  • rytmicznymi blast beats
  • growlem, czyli gardłowym sposobem śpiewania

Utwory często odbiegają od tradycyjnych struktur kompozycyjnych. Tematyka tekstów obejmuje satanizm, antychrześcijaństwo, pogaństwo, a także nihilizm i depresję. Popularnym elementem wizualnym jest corpse paint, czarno-biały makijaż stosowany przez muzyków i fanów.

Reklama

Podgatunki Black Metalu

Depressive Black Metal

Depressive black metal, zwany także suicidal black metal (DSBM), cechuje się wolniejszym tempem i melancholijnymi melodiami. Tematyka dotyczy smutku, marności życia oraz nienawiści do ludzkości. Prekursory tego podgatunku to m.in. Silencer i Bethlehem.

Ambient Black Metal

Ambient black metal, w tym atmospheric black metal, koncentruje się na tematach takich jak natura i ludzkie emocje. Wiodącymi zespołami są Burzum, Summoning oraz Paysage d’Hiver.

Geneza

Za pierwszy zespół blackmetalowy uznaje się Venom. W latach 80. gatunek rozwijał się w Skandynawii, szczególnie w Norwegii, gdzie powstały takie zespoły jak Burzum, Darkthrone, i Emperor. Z czasem black metal rozprzestrzenił się na cały świat, przyciągając zespoły z różnych krajów, w tym Graveland z Polski i Nargaroth z Niemiec.

Black Metal w Polsce

Do Polski black metal dotarł w połowie lat 80., głównie za sprawą zespołu Imperator. Kluczowe dla rozwoju gatunku były również grupy Kat i Behemoth. Obecnie do znanych polskich zespołów blackmetalowych należą Mgła, Furia, oraz Batushka.

Kontrowersje

Niektóre zespoły blackmetalowe nawiązują do ideologii narodowo-socjalistycznej (NSBM), co wywołuje kontrowersje. W latach 90. w Norwegii miały miejsce podpalenia kościołów, z których najsłynniejsze związane było z Vargiem Vikernese. Nurt pagan black metalu, zapoczątkowany przez Bathory, również wzbudzał zainteresowanie, rozwijając się pod koniec lat 80.

Reklama
Reklama