Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Bitwa w cieśninie Badung

„`html

Bitwa w cieśninie Badung

Bitwa w cieśninie Badung miała miejsce w nocy z 19 na 20 lutego 1942 roku podczas II wojny światowej, kiedy to flotę aliancką zaatakowały siły japońskie. Mimo przewagi liczebnej, alianci ponieśli taktyczną porażkę.

Podłoże

Po ataku na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku, Japończycy rozpoczęli ekspansję na południe, dążąc do zajęcia Indonezji i Filipin. W obronie kolonii holenderskiej, utworzono wspólne dowództwo ABDA, które miało za zadanie koordynację działań alianckich. 3 lutego 1942 roku powstał Zespół Uderzeniowy ABDA pod dowództwem kontradmirała Karela Doormana.

Starcie

W nocy 18 lutego 1942 roku, japoński zespół desantowy pod dowództwem kontradmirała Kyuji Kubo przybił do Bali, planując przejęcie lotniska Den Passar. Doorman postanowił zaatakować konwój japoński, dzieląc swoje siły na trzy grupy.

W nocy, amerykańskie okręty podwodne oraz bombowce zaatakowały japońskie jednostki, jednak bez większych sukcesów. W nocy z 19 na 20 lutego, alianci zaatakowali japońskie niszczyciele w cieśninie Badung. Mimo przewagi w artylerii, japońscy żołnierze okazali się lepiej wyszkoleni w walkach nocnych, co doprowadziło do strat wśród aliantów.

Podsumowanie

Pomimo przewagi liczebnej, alianci nie zdołali zatopić żadnych okrętów japońskich. Utracili jednego niszczyciela, a ich niepowodzenie przypisuje się słabszemu wyszkoleniu oraz braku koordynacji wśród międzynarodowych jednostek. Uszkodzony krążownik „Tromp” został skierowany na remont do Australii, a niszczyciel USS „Stewart” został samozatopiony przed zdobyciem Jawy przez Japończyków.

Siły

Alianci

  • Zespół Uderzeniowy ABDA – kadm. Karel Doorman
    • Krążowniki: „De Ruyter”, „Java”
    • Niszczyciele: „Piet Hein”, USS „John D. Ford”, USS „Pope”
    • Druga grupa: lekki krążownik „Tromp”, niszczyciele „Stewart”, „Parrott”, „John D. Edwards”
    • Trzecia grupa: 7 kutrów torpedowych

Japonia

  • Niszczyciele: „Oshio”, „Asashio”, „Arashio”, „Michishio”
  • Transportowce: „Sagami Maru”, „Sasago Maru”

Bibliografia

„`