Bitwa pod Presławiem
Bitwa pod Presławiem miała miejsce w dniach 3-4 kwietnia 971 roku między armią Cesarstwa Bizantyjskiego a Rusinami. Starcie zakończyło się zwycięstwem Bizantyjczyków.
Początek wojny
Wiosną 971 roku cesarz Jan I Tzimiskes rozpoczął wyprawę wojenną na Bułgarię, zainicjowaną przez księcia ruskiego Światosława I, który zaatakował Bułgarię z północy. W miarę wzrastającego zagrożenia dla Bizancjum, cesarz postanowił zaatakować Rusinów po stłumieniu rebelii Bardasa Fokasa.
Bitwa
Armia bizantyjska liczyła około 28 000 żołnierzy, w tym 15 000 piechoty i 13 000 jazdy. Po przekroczeniu Starej Płaniny, cesarz dotarł do Presławia, gdzie stacjonowały wojska Światosława pod dowództwem wojewody Swenelda. Ruscy, składający się wyłącznie z piechoty, zajęli pozycje przed murami miasta.
Bizantyjczycy rozpoczęli atak, jednak kluczowe przełamanie linii obronnych nastąpiło po uderzeniu katafraktów na lewe skrzydło Rusinów. Ocalałe siły Swenelda wycofały się do miasta. Tego samego dnia Bizantyjczycy próbowali szturmu na Presław, ale zostali odparci.
Następnego dnia, po otrzymaniu posiłków, rozpoczęli ostrzał miasta z maszyn oblężniczych. Kolejny atak zakończył się sukcesem, a Rusini wycofali się do zamku. Po zdobyciu Presławia Bizantyjczycy dokonali rzezi mieszkańców, a następnie zaatakowali zamek. Szturm zakończył się niepowodzeniem, więc cesarskie wojska podpaliły twierdzę. Ostatecznie załoga zamku, nie mogąc się bronić, wyszła na pole bitwy, gdzie została zniszczona, a wojewoda Sweneld uciekł do głównych sił.
Dalszy przebieg kampanii
Po zwycięstwie armia bizantyjska kontynuowała marsz, zdobywając kilka miast, w tym Pliskę. Światosław schronił się w twierdzy Dorostolon, gdzie doszło do zaciętych walk. 24 lipca 971 roku Bizantyjczycy całkowicie rozbili armię ruską, zmuszając Światosława do zawarcia rozejmu i oddania Bułgarii w zamian za możliwość bezpiecznego odwrotu do ojczyzny. Niestety, w drodze powrotnej Światosław zginął w starciu z Pieczyngami.
Z wyprawy powróciły jedynie resztki armii, a zdobyte ziemie zostały włączone do Cesarstwa Bizantyjskiego przez Tzimiskesa.
Bibliografia
- Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, wyd. Alma-Press, Warszawa 2004.