Bitwa pod Niekładzem
Bitwa pod Niekładzem miała miejsce w 1121 roku (lub 1119 roku) w okolicach Gryfic. Była to starcie pomiędzy wojami Bolesława Krzywoustego a Pomorzanami. Zdaniem historyka Edwarda Rymara, bitwa ta stanowiła kluczowy moment w podboju Pomorza Zachodniego przez Krzywoustego.
Przebieg i skutki bitwy
Bitwa zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem Polaków, mimo że Pomorzanie, dowodzeni przez książąt Warcisława I i Świętopełka, mieli przewagę liczebną. Obaj książęta zostali wzięci do niewoli. Istnieją różne teorie dotyczące losów Świętopełka; niektórzy twierdzą, że został zmuszony do płacenia trybutu i przyjęcia chrztu, inni sugerują, że zginął w tej bitwie. Warcisław I był krypto-chrześcijaninem i po zdobyciu Szczecina w 1122 roku stał się lennikiem polskiego księcia.
Brak źródeł
Dokładny przebieg bitwy nie jest znany z powodu braku źródeł historycznych. Istnieją jednak przekazy, które wskazują na zniszczenie grodziska, które mogło być związane z tym starciem. Otton z Bambergu, hagiograf, opisał zrujnowany gród na szlaku z Wolina do Kołobrzegu, który mógł być miejscem bitwy. Z relacji wynika, że po bitwie na miejscu pozostały jedynie nieliczne osoby, które, obawiając się dalszych ataków, przyjęły chrzest.
Znaczenie zwycięstwa
Zwycięstwo pod Niekładzem otworzyło drogę do zajęcia Szczecina, co w konsekwencji doprowadziło do uzależnienia całego Pomorza od polskiego księcia Bolesława III Krzywoustego.