Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bitwa pod Klidion

Bitwa pod Klidion

Bitwa pod Klidion, znana również jako bitwa pod Bełasicą, miała miejsce 29 lipca 1014 roku. Została stoczona pomiędzy wojskami bułgarskiego cara Samuela a siłami bizantyjskiego cesarza Bazylego II. Zwycięstwo Bazylego II stanowiło kluczowy moment w konfliktach pomiędzy tymi państwami, otwierając drogę do ostatecznego podboju Bułgarii w 1018 roku.

Reklama

Sytuacja przed bitwą

W okresie panowania Bazylego II kluczowym tematem był konflikt z Bułgarią. Po serii zwycięstw Bułgarów, w 1014 roku car Samuel postanowił stawić opór nadciągającemu najazdowi Bizantyjczyków w wąwozie rzeki Strumy, który sprzyjał obronie. Siły bułgarskie szacowano na 15-25 tysięcy żołnierzy, z częścią umieszczoną w strategicznej kotlinie.

Bizantyjczycy, pod dowództwem stratega Ksifiasa, przeszli w głąb górskich bezdroży, co umożliwiło im zaskoczenie Bułgarów atakiem z dwóch stron. Armia cara Samuela została całkowicie zniszczona, a on sam zbiegł do Prilepu. Z różnych źródeł wynika, że około 14-15 tysięcy Bułgarów trafiło do niewoli.

Reklama

Konsekwencje

Zwycięstwo Bizantyjczyków pozwoliło na opanowanie Bułgarii. Do 1018 roku Bułgaria stała się częścią Bizancjum, a w 1019 roku odbył się triumfalny powrót Bazylego II do Konstantynopola. Kraj został podzielony na trzy prowincje, zachowując pewną autonomię.

Bułgarobójca

Oślepienie licznych jeńców przez Bazylego II stało się znane jako akt szczególnego okrucieństwa, co przyczyniło się do nadania mu przydomka „Bułgarobójca”. Oślepianie jeńców było jednak wówczas uważane za mniej brutalną alternatywę dla śmierci. Przydomek ten zyskał na popularności dopiero sto lat po śmierci cesarza, a jego przyczyny analizowane były przez kronikarzy, choć liczba oślepionych i sam akt są obecnie przedmiotem kontrowersji. Zbrojny opór Bułgarii po śmierci Samuela sugeruje, że skutki bitwy mogły być mniej drastyczne niż opisywano.

Podsumowanie

Bitwa pod Klidion była kluczowym wydarzeniem w historii Bizancjum i Bułgarii, które miało dalekosiężne skutki dla regionu. Zwycięstwo Bazylego II nie tylko przyczyniło się do upadku Bułgarii, ale również osłabiło jej potencjał obronny na przyszłość.

Reklama
Reklama