Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bitwa nad Metaurusem

Bitwa nad Metaurusem

Bitwa nad Metaurusem miała miejsce w czerwcu 207 roku p.n.e. podczas II wojny punickiej, gdzie doszło do starcia między armią Hazdrubala a rzymskimi konsulami Gajuszem Klaudiuszem Nerona i Markiem Liwiuszem Salinatorem.

Reklama

Siły stron

Armia Hazdrubala liczyła około 30 000 żołnierzy, natomiast Rzymianie dysponowali siłami wynoszącymi 40 000 zbrojnych. W skład armii punickiej wchodzili:

  • Celtowie (Galowie) na lewym skrzydle
  • Ligurowie w centrum
  • Siły libijskie i iberyjskie oraz 10 słoni bojowych na prawym skrzydle

Rzymskie siły zostały podzielone na:

Reklama
  • Prawe skrzydło dowodzone przez Nerona, stające naprzeciw Galów
  • Centrum pod dowództwem Porciusa, naprzeciw Ligurów
  • Lewe skrzydło dowodzone przez Liwiusza Salinatora, stające naprzeciw Iberów i Libijczyków

Przebieg bitwy

Bitwa rozpoczęła się atakiem lewego skrzydła rzymskiego na prawe skrzydło kartagińskie. Rzymskie centrum dołączyło do walki, jednak początkowo obie strony nie mogły zdobyć przewagi. Atak Nerona na Galów został zatrzymany przez głęboki jar, co skłoniło go do wycofania swoich sił. Neron postanowił obejść rzymskie skrzydło i niespodziewanie zaatakował tyły armii kartagińskiej, co wywołało panikę w szeregach wroga.

Decydujący atak doprowadził do zniszczenia prawego skrzydła punickiego, co spowodowało rozpad całej armii Hazdrubala. W wyniku bitwy poległ Hazdrubal oraz 10 000 jego żołnierzy, a kolejne 10 000 zostało wziętych do niewoli. Rzymianie stracili 2000 żołnierzy.

Podsumowanie

Bitwa nad Metaurusem była istotnym punktem w II wojnie punickiej, wpływając na dalszy bieg konfliktu między Rzymem a Kartaginą.

Reklama

Bibliografia

  • Bernard Nowaczyk: Kartagina 149–146 p.n.e., wyd. Bellona, Warszawa 2008.
Reklama