Bitwa morska pod Salis
Bitwa morska pod Salis miała miejsce w nocy z 23 na 24 marca 1609 roku, podczas wojny polsko-szwedzkiej (1600–1611). Stoczono ją pomiędzy flotą Rzeczypospolitej a flotą szwedzką.
Geneza bitwy
Po zdobyciu Parnawy 2 marca 1609 roku, hetman Jan Karol Chodkiewicz skierował się w stronę Rygi, zagrożonej przez szwedzkie wojska generała Joachima Fryderyka von Mansfelda. Zauważył szansę na zniszczenie szwedzkiej eskadry w porcie Salis (obecnie Salacgrīva). Szwedzi, czując się bezpiecznie na morzu, niedbale pilnowali portu, co stworzyło okazję do zaskoczenia ich przez Polaków.
Chodkiewicz zdobył dwa statki, które obsadził piechotą i zaopatrzył w działa. Do zorganizowania ataku zaciągnął lokalnych marynarzy. Dodatkowo, kilka statków handlowych zostało szybko uzbrojonych i wykorzystanych w ataku na szwedzką flotę.
W wyniku zaskoczenia, szwedzkie jednostki próbowały uciekać, co doprowadziło do pożaru dwóch okrętów, które następnie zatonęły. Polsko-litewska flota, mimo przewagi liczebnej, nie podjęła pościgu, ale port Salis oraz zapasy wojenne przeszły w ręce Litwinów.
Konsekwencje
Zdobycie Parnawy i wypędzenie Szwedów z Salis miało istotny wpływ na dalszy przebieg działań wojennych, przyczyniając się do zatrzymania szwedzkiego natarcia na Rygę.
Bibliografia
- Jerzy Pertek: Polacy na morzach i oceanach. Tom I, Poznań 1981.
- Leszek Podhorodecki: Rapier i koncerz, Warszawa 1985.
- Edmund Kosiarz: Wojny na Bałtyku X-XIX wiek, Gdańsk 1978.
- Adam Naruszewicz: Historya J.K. Chodkiewicza, Wojewody Wileńskiego, Hetmana Wielkiego W. Ks. Lit., Lipsk 1837.
Kategorie
- Bitwy morskie w historii Polski
- Bitwy w historii Litwy
- Bitwy w historii Łotwy
- Bitwy wojny polsko-szwedzkiej (1600–1611)
- Bitwy w 1609