Dzisiaj jest 4 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Biestrzynnik

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Biestrzynnik

Biestrzynnik (niem. Ringwalde) to wieś w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Ozimek, położona nad strugą Libawą. W okresie 1975–1998 miejscowość była częścią województwa opolskiego.

Infrastruktura

W Biestrzynniku znajduje się publiczna szkoła podstawowa oraz pomnik upamiętniający mieszkańców, którzy polegli w obu wojnach światowych (odpowiednio 19 i 51 osób). W okolicy znajdują się również stawy powyrobiskowe.

Nazwa

Nazwa miejscowości może pochodzić od śląskiego słowa „biestrzyń”, oznaczającego pierścień, co sugeruje pierwotny układ zabudowy. Zgodnie z niemieckim językoznawcą Heinrichem Adamym, nazwa jest związana z „trzcina”. W 1888 roku Adamy wymienił najstarszą zanotowaną nazwę „Biestrzynik”, tłumacząc ją jako „Miejscowość trzcin”.

W ciągu wieków nazwa ulegała zmianom, a niektóre z odnotowanych wariantów to: Biestrzinick (1679), Biestynnik (1742), Biessdrzinnick (1783), Biestrczinek (1845), Biestrzinnik (1864). W 1932 roku administracja niemiecka zmieniła nazwę na Ringwalde.

Historia

W 1679 roku 12 mieszkańców Biestrzynnika zapłaciło proboszczowi ze Szczedrzyka po 1 srebrnym groszu. Miejscowość była znana z wypalania węgla drzewnego oraz wydobywania piasku dla okolicznych hut. W Biestrzynniku znajdowała się również huta szkła „Solarnia”.

W 1973 roku otwarto nową szkołę, a w 1975 roku powstał zespół folklorystyczny „Dzióbki”.

Bibliografia

  • Chrzanowski Tadeusz, Kornecki Marian, Katalog zabytków sztuki w Polsce, tom VII: Województwo opolskie, zeszyt 11: Miasto Opole i powiat opolski; Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 1968
  • Madeja Józef, Powiat opolski. Szkice monograficzne; Instytut Śląski w Opolu, Opole 1969

Linki zewnętrzne

Brak dodatkowych linków zewnętrznych.

„`