„`html
Bieliny – wieś w Polsce
Bieliny to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim, w gminie Ulanów. Znajduje się tu Sanktuarium parafii Świętego Wojciecha, wchodzącej w skład diecezji sandomierskiej. W latach 1954–1972 wieś była siedzibą gromady Bieliny, a w latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.
Położenie geograficzne
Bieliny leżą w Kotlinie Sandomierskiej, na prawym brzegu dolnego Sanu, granicząc z miejscowościami takimi jak Wólka Bielińska, Glinianka, Kamionka Dolna oraz Chałupki. Miejscowość charakteryzuje się nieregularnym kształtem i zwartą zabudową, a przez nią przebiega żółty szlak turystyczny z Sandomierza do Leżajska.
Historia osady
Osada Bieliny powstała w pobliżu Sanu, w miejscu dawnej przystani „Targowisko”. W miarę rozwoju spławu na Sanie, miejsce to stało się ważnym punktem handlu. Nazwa „Bieliny” może pochodzić od jasnych gleb piaszczystych lub rośliny podbiału.
Właściciele Bielin
- Pierwszym znanym właścicielem był Jan Jugoszowski.
- W XVIII wieku wieś przeszła na własność Elżbiety Duskiej, która ufundowała kościół.
- W XIX wieku Bieliny znalazły się w rękach hrabiów Mniszchów.
Kościół parafialny
Parafia w Bielinach została założona w 1241 roku. W 1326 roku istniał już kościół, a kult św. Wojciecha ma długą tradycję. W 1997 roku kościół został podniesiony do rangi Sanktuarium św. Wojciecha, a w 1998 roku sprowadzono relikwie świętego.
Zgromadzenie Sióstr Dominikanek
W 1869 roku utworzono filię sióstr Dominikanek w Bielinach. W 1876 roku oddano do użytku klasztor oraz szkołę, które zostały wzniesione dzięki lokalnej społeczności.
Szkolnictwo
Szkoła w Bielinach funkcjonowała od 1876 roku jako szkoła przyklasztorna, a w 1964 roku została przekształcona w Szkołę Tysiąclecia.
Ochotnicza Straż Pożarna
W Bielinach powstała pierwsza drużyna straży pożarnej w latach 1878–1880. Obecna jednostka posiada nowoczesny sprzęt i jest częścią Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego od 2017 roku.
Publikacje
W regionie ukazały się publikacje dotyczące Bielin, m.in. autorstwa Benedykta Gajewskiego i Józefa Mroczka, obejmujące historię wsi i parafii.
„`