„`html
Białężyn
Białężyn to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Murowana Goślina. Miejscowość znajduje się około 8 km na północny zachód od Murowanej Gośliny, przy drodze wojewódzkiej nr 187.
Historia
Wieś znana była już w 1580 roku jako Bialęzino. Była własnością różnych rodzin szlacheckich, w tym Kaczkowskich, Mycielskich i Kierskich. W Białężynie znajduje się kościół św. Tymoteusza, zbudowany w 1725 roku. Mieszkańcy wsi brali aktywny udział w powstaniu wielkopolskim. W okresie międzywojennym wieś należała do powiatu obornickiego, a jej ludność była zróżnicowana etnicznie, z Polakami jako większością i Niemcami w przysiółku Białężynek. W latach 1954-1959 wieś była siedzibą gromady Białężyn, a potem włączona do gromady Murowana Goślina. W latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa poznańskiego.
Obiekty
Białężyn charakteryzuje się zabudową jednorodzinną oraz wielorodzinną. Znana jest z sadów, których owoce cieszą się popularnością zarówno w kraju, jak i za granicą. Miejscowość dysponuje szkołą podstawową, dwoma boiskami sportowymi (w tym jednym ze sztuczną nawierzchnią) oraz jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej.
Cmentarz
Na cmentarzu w Białężynie znajdują się groby m.in.:
- Stefana Degi, zamordowanego przez hitlerowców 15 grudnia 1944 roku,
- Władysława Adamskiego, ochotnika z Armii gen. Hallera, zmarłego 3 marca 1920 roku,
- Józefa Skowrońskiego, powstańca wielkopolskiego, który poległ 13 grudnia 1919 roku,
- Józefa Łukowskiego i Stanisława Kołacza, zamordowanych przez hitlerowców 7 listopada 1939 roku.
Podsumowanie
Białężyn to wieś z bogatą historią, znana z udziału mieszkańców w wydarzeniach historycznych, a także z rozwiniętego rolnictwa, w tym sadownictwa. Miejscowość oferuje podstawową infrastrukturę edukacyjną oraz sportową.
„`