Dzisiaj jest 26 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Biała Niżna

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Biała Niżna

Biała Niżna to wieś w Polsce, usytuowana w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Grybów. Wieś, będąca królewską siedzibą, została założona w drugiej połowie XVI wieku i przez długi czas należała do tenuty grybowskiej. W latach 1975–1998 była częścią województwa nowosądeckiego.

Położenie

Biała Niżna leży w dolinie rzeki Biała, rozciągając się na płaskim dnie doliny oraz okolicznych wzgórzach. Miejscowość znajduje się na Pogórzu Rożnowskim i Pogórzu Ciężkowickim, granicząc z miejscowościami: Grybów, Siołkowa, Stróże, Gródek oraz Chodorowa.

Historia

Ślady osadnictwa w Białej Niżnej sięgają czasów prehistorycznych. Miejscowość jest starsza od Grybowa, co potwierdzają dokumenty historyczne. W 1830 roku stała się własnością Horschów, a później Zielińskich. W czasie rzezi galicyjskiej w 1846 roku, właściciele musieli uciekać na Węgry. Po wojnie, w 1873 roku, hrabina Konstancja Stadnicka zapisała majątek na cele religijne, co doprowadziło do powstania klasztoru Sióstr Dominikanek w 1895 roku. W okresie II wojny światowej, administrował nim ks. Ludwik Jaroński, który wspierał ruch oporu.

W czasie okupacji, w 1942 roku, zamordowano w Białej Niżnej 360 Żydów, co upamiętnia pomnik oraz cmentarz żydowski.

Edukacja i organizacje

W miejscowości działa Zespół Szkolno-Przedszkolny im. św. Jana Kantego. Działa również Ochotnicza Straż Pożarna, założona w 1912 roku, która dysponuje samochodem DAF GBA.

Osoby związane z Białą Niżną

  • Jan Lamers – pułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego
  • Stanisław Kogut – polityk, senator
  • Zofia Świdrak – plastyczka i działaczka społeczna
  • Józef Krok – redemptorysta, kapelan Duszpasterstwa Morskiego

„`