Betlejemskie Światło Pokoju
Betlejemskie Światło Pokoju (BŚP) to coroczna akcja harcerska organizowana przez Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP), polegająca na przekazywaniu symbolicznego ognia zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem, szczególnie przed Świętami Bożego Narodzenia.
Historia
Akcję zainicjowała austriacka telewizja Österreichischer Rundfunk w 1986 roku jako wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych. Od 1987 roku skauci austriaccy zaczęli brać w niej udział. Co roku ogień przywożony jest z Betlejem do Wiednia, a następnie przekazywany skautom z innych krajów. W Polsce akcję rozpoczęto w 1991 roku, a harcerze odbierają światło od skautów słowackich. Do 2007 roku przekazanie odbywało się na granicy polsko-słowackiej, a po tym roku odbywa się naprzemiennie w obu krajach.
Znaczenie
BŚP dociera do różnych instytucji i osób, w tym do Prezydenta RP i Premiera. Harcerze przekazują światło również wschodnim sąsiadom, takim jak Ukraina, Litwa czy Białoruś. W 2022 roku, w kontekście wojny na Ukrainie, światło zostało przekazane tam jako pierwsze.
Hasła przewodnie
Każdego roku akcji towarzyszy hasło związane z działalnością harcerzy lub problemami społecznymi. Przykłady haseł to:
- 1991 – BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU
- 2000 – W TRZECIE TYSIĄCLECIE
- 2010 – KU PRZYSZŁOŚCI
- 2022 – ŚWIATŁO DLA CIEBIE
- 2023 – CZYŃMY POKÓJ
Akcje towarzyszące BŚP
W ramach akcji organizowane są różne wydarzenia:
- Ambasadorzy Światła: Harcerze biorą udział w sztafecie i przekazują światło do instytucji, a w tym uczestniczą wyłonieni w konkursie Ambasadorzy Światła.
- Bombki z podpisami: Osoby obdarowywane światłem podpisują bombki, które trafiają do Muzeum Harcerstwa.
- Zlot Betlejemski: Od 2011 roku odbywa się w Zakopanem, w 2023 roku wzięło w nim udział 3000 harcerzy.
- Rejs ze światłem: W przeszłości światło przekazywano duńskim skautom podczas rejsu, jednak od 2020 roku ta tradycja została przerwana.