„`html
Bernard Stanisław Mond
Bernard Stanisław Mond (1887-1957) był generałem brygady Wojska Polskiego, pochodzenia żydowskiego, całkowicie zasymilowanym Polakiem. Urodził się w Stanisławowie, a zmarł w Krakowie. Był synem urzędnika kolejowego i praktykującym katolikiem.
Życiorys
W 1907 roku ukończył Gimnazjum Realne w Brodach. Od 1905 był członkiem Organizacji Niepodległościowej Młodzieży Polskiej. W latach 1907-1908 odbył służbę w Armii Austro-Węgier. Po powrocie do Lwowa był instruktorem Drużyny Bartoszowej oraz rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. W 1914 roku zmobilizowany, dowodził kompanią piechoty i został wzięty do niewoli rosyjskiej.
Po wojnie wstąpił do polskich oddziałów walczących w obronie Lwowa, a później pełnił różne funkcje w Wojsku Polskim, m.in. dowodził 6 Dywizją Piechoty. W 1939 roku, podczas kampanii wrześniowej, bronił „korytarza pszczyńskiego” i w niewoli niemieckiej spędził czas w obozach jenieckich.
Po wojnie wrócił do Polski, gdzie pracował w Państwowym Biurze Podróży „Orbis”, a później w Spółdzielni „Grzegórzki”. Zmarł w Krakowie i został pochowany na cmentarzu wojskowym.
Awanse
- Chorąży – 1910
- Podporucznik – 1914
- Porucznik – 1916
- Kapitan – 1918
- Major – 1920
- Podpułkownik – 1922
- Pułkownik – 1924
- Generał brygady – 1933
Odznaczenia
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
- Krzyż Niepodległości z Mieczami
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Walecznych (czterokrotnie)
- Złoty Krzyż Zasługi
- Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921
- Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
- Krzyż Komandorski Orderu Korony Rumunii
- Krzyż Wojskowy Karola (Austro-Węgry)
Opinie
W ocenie kolegów z wojska, gen. Mond wykazywał dużą lojalność, ale także dostrzegano braki w jego taktycznych umiejętnościach na wyższych szczeblach dowodzenia.
Trivia
Kompozytor Wacław Karaś skomponował marsz „Generał Mond” na cześć gen. Bernarda Monda przed 1939 rokiem.
„`
To streszczenie przedstawia najważniejsze informacje o Bernardzie Mondzie, jego życiu, awansach, odznaczeniach oraz opiniach jego współczesnych.