Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bernard-Henri Lévy

Chcę dodać własny artykuł

Bernard-Henri Lévy

Bernard-Henri Lévy (ur. 5 listopada 1948 w Béni-Saf, Algieria) to francuski filozof, pisarz oraz scenarzysta filmowy, znany ze swojego żydowskiego pochodzenia.

Życiorys

Rodzina Lévy’ego emigrowała z Algierii do Francji przez Maroko wkrótce po jego narodzinach. Jego ojciec, uczestnik ruchu oporu podczas II wojny światowej, po wojnie osiągnął sukces jako przedsiębiorca.

Bernard-Henri Lévy studiował filozofię w École Normale Supérieure pod kierunkiem Jacques’a Derridy i Louisa Althussera. W 1971 roku opuścił Francję, aby relacjonować konflikt w Bangladeszu, co zaowocowało jego debiutancką książką Bangla-Desh, Nationalisme dans la révolution (1973).

W 1977 roku opublikował kontrowersyjną pracę Barbarzyństwo o ludzkiej twarzy, w której badał związki francuskiej lewicy z stalinizmem. Kolejne istotne publikacje to Le Testament de Dieu (1978) oraz Ideologia francuska (1981), w której wskazywał na korzenie faszyzmu we Francji.

W latach 70. Lévy stał się częścią ruchu Nouvelle Philosophie, który miał na celu uproszczenie dostępu do filozofii oraz poruszenie aktualnych problemów społecznych. Zyskał popularność jako filozof medialny, jednak jego metody i tezy były krytykowane przez innych myślicieli, w tym Raymonda Arona i Pierre’a Bourdieu.

Oprócz działalności pisarskiej, przez 20 lat był przewodniczącym rady nadzorczej stacji telewizyjnej ARTE oraz redagował pismo Le Règle du Jeu. W 2013 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Sarajewa.

Wybrane publikacje

  • Bangla-Desh, Nationalisme dans la révolution, 1973
  • La barbarie à visage humain, 1977
  • Le testament de Dieu, 1978
  • Idéologie française, 1981
  • Le diable en tête, 1984
  • American Vertigo, 2006
  • Pièces d’identité, 2010
  • La guerre sans l’aimer, 2011

Podsumowanie

Bernard-Henri Lévy to postać wpływowa w francuskiej filozofii i kulturze, znana zarówno z kontrowersyjnych tez, jak i aktywności publicznej. Jego prace często wywołują dyskusje i kontrowersje, a jego obecność w mediach sprawiła, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych filozofów współczesnych.