Belfast
Belfast, stolica Irlandii Północnej, znajduje się w dystrykcie o tej samej nazwie i zajmuje powierzchnię 132,50 km². W 2019 roku liczba mieszkańców wynosiła 341 877.
Aglomeracja
Aglomeracja Wielki Belfast obejmuje miasto oraz 12 innych jednostek administracyjnych, zajmując łączną powierzchnię 960 km². W 2011 roku zamieszkiwało ją 671 559 osób.
Historia
Osadnictwo w Belfaście rozpoczęło się wokół normandzkiego zamku z 1177 roku. Miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać w XVII wieku jako centrum handlowe, szczególnie po napływie osadników z Anglii i Szkocji. W XVIII wieku rozkwitł przemysł włókienniczy, a pożar w 1708 roku znacznie wpłynął na rozwój miasta. W XIX wieku liczba mieszkańców wzrosła z 22 tys. do 350 tys. W 1922 roku Belfast stał się stolicą Irlandii Północnej. Konflikty w drugiej połowie XX wieku, znane jako „The Troubles”, prowadziły do znacznego spadku liczby ludności. Od lat 90. miasto przechodzi proces rewitalizacji.
Zabytki i atrakcje turystyczne
- Zamek w Belfaście
- Katedry: anglikańska i katolicka
- Ratusz miejski z 1906 r.
- Queens University z 1849 r.
- Stormont – siedziba władz Irlandii Północnej
- Muzeum Titanic Belfast
Gospodarka
Belfast ma rozwinięty przemysł lotniczy, elektroniczny, spożywczy oraz stoczniowy. Znajduje się tu stocznia Harland and Wolff, znana z budowy Titanica.
Transport
Miasto dysponuje ważnym portem morskim oraz dwoma lotniskami międzynarodowymi: Belfast-International i Belfast-City George Best. Posiada również cztery stacje kolejowe.
Urodzeni w Belfaście
- Sir James Galway – flecista
- Chaim Herzog – były prezydent Izraela
- Clive Staples Lewis – pisarz
- Gary Moore – gitarzysta i wokalista
- George Best – piłkarz
Miasta partnerskie
- Nashville (USA)
- Bonn (Niemcy)
- Hefei (ChRL)
Polonia
W Belfaście funkcjonuje wiele polskich organizacji, w tym klub sportowy Belfast Hussars oraz Polska Szkoła Sobotnia im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Linki zewnętrzne
Oficjalna strona internetowa miasta