Bedlno
Bedlno to wieś sołecka w Polsce, zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Końskie. W skład sołectwa wchodzi również wieś Kopaniny. Wieś ma status prywatnej wsi szlacheckiej, a w drugiej połowie XVI wieku należała do powiatu opoczyńskiego w województwie sandomierskim. Od 1975 do 1998 roku administrowano nią w ramach województwa kieleckiego.
Parafia
Bedlno jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Anny.
Historia
Historia Bedlna sięga XIV wieku, kiedy to była wieś królewska. Od 1393 roku stała się szlachecka, a jej przynależność do powiatu opoczyńskiego została potwierdzona. Pierwszy drewniany kościół mógł zostać wzniesiony w Bedlnie prawdopodobnie w X wieku, choć brak jest na to jednoznacznych dowodów. Istnienie parafii potwierdza Długosz w swoim dziele Liber Beneficiorum z XV wieku.
W okresie od XV do XVIII wieku wieś wielokrotnie zmieniała właścicieli. W 1779 roku dziedzicem Bedlna był Filip Libiszewski, obersztelleytnant Wojsk Koronnych. W XIX wieku wieś funkcjonowała jako część gminy Sworzyce w powiecie opoczyńskim i guberni radomskiej.
Ludność i działalność
Zgodnie z danymi z 1827 roku, Bedlno liczyło 18 domów i 234 mieszkańców, którzy zajmowali się głównie wyrobem sukna. W miejscowości znajdował się murowany kościół parafialny, a parafia w XIX wieku obejmowała 2905 wiernych.
Znane postacie
W Bedlnie urodził się Eulogiusz Wyssogota-Zakrzewski, polski działacz niepodległościowy i powstaniec.