Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bazylika św. Rocha w Białymstoku

„`html

Reklama

Bazylika pw. św. Rocha w Białymstoku

Bazylika pw. św. Rocha jest rzymskokatolickim kościołem w Białymstoku, zbudowanym jako pomnik Odzyskania Niepodległości. Znajduje się na wzgórzu św. Rocha, w miejscu historycznej kaplicy i katolickiego cmentarza z 1839 roku.

Historia

Budowa kościoła rozpoczęła się 2 lutego 1925 roku, kiedy to biskup Jerzy Matulewicz zatwierdził powołanie nowej parafii. Wybór lokalizacji padł na wzgórze św. Rocha, gdzie wcześniej znajdował się nieczynny cmentarz. Po ogłoszeniu konkursu na projekt, w 1927 roku wybrano koncepcję architekta Oskara Sosnowskiego.

Reklama

Budowę rozpoczęto w 1927 roku, finansując ją głównie z darów wiernych. W chwili wybuchu II wojny światowej kościół był w stanie surowym, lecz z zamontowaną kopułą. W czasie okupacji niemieckiej był używany jako koszary, a po wojnie prace budowlane kontynuowano, kończąc je w 1944 roku. 18 sierpnia 1946 roku kościół został konsekrowany.

Architektura

Budowla zaprojektowana została w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym, na planie ośmioboku, z trzema narastającymi bryłami. W projekcie uwzględniono motywy gwiazdy, symbolizujące niepodległość. Użycie żelbetu pozwoliło na uzyskanie przestronności wnętrza.

Wieża

Kościół wieńczy wysoka, 78-metrowa wieża, na której stoi figura Matki Boskiej, wzorowana na koronie króla Kazimierza Wielkiego. Elementy te odwołują się do apokaliptycznych wizji.

Wnętrze

Wnętrze kościoła charakteryzuje się kryształowymi sklepieniami, nawiązującymi do stylu XVI-wiecznych budowli regionalnych. Ołtarz główny, wykonany przez Antoniego Masłonia, oraz trzy rzeźby Stanisława Horno-Popławskiego zdobią wnętrze. Witraż na suficie przedstawia symbole św. Ducha i Ewangelistów.

Otoczenie

Obok kościoła znajduje się plebania zbudowana w latach 1929-1932. Całość otaczają mury z wieżyczkami, nawiązujące do architektury obronnej. W 2011 roku odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.

Linki zewnętrzne

„`

Reklama
Reklama