„`html
Bażanówka
Bażanówka to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Zarszyn. W 2020 roku miejscowość liczyła 806 mieszkańców. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.
Historia
W I połowie XIX wieku Bażanówka była własnością rodziny Trzecieskich, a w 1844 roku została zakupiona przez Felicjana Laskowskiego. Po jego śmierci majątek przeszedł na jego syna, Kazimierza Laskowskiego, a następnie na siostrzeńca, Daniela Rodicha-Laskowskiego. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa, a w dworze obecnie znajduje się szkoła podstawowa.
W 1900 roku wieś miała 828 mieszkańców oraz 173 domy, a jej powierzchnia wynosiła 298 ha. W czasie II wojny światowej działała tu Placówka Armii Krajowej, a w 1983 roku Bażanówka otrzymała Krzyż Walecznych za męstwo mieszkańców w walce z okupantem.
Obiekty zabytkowe
- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
- Zespół dworski z 1850 roku (budynek dworski i park), w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa
Religia
Bażanówka posiada kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który jest siedzibą parafii. W 1921 roku powstała tu pierwsza w Polsce wspólnota polskokatolicka, a pierwsza msza w tym obrządku odprawiona została w 1922 roku. Kościół zbudowano w 1925 roku. Ponadto, we wsi znajduje się rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii w Jaćmierzu.
Urodzeni
- Tytus Trzecieski – szlachcic i filozof
- Franciszek Malik – kapitan Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej
- Roman Bury – żołnierz BCh i AK
- Władysław Majcher – podporucznik Polskich Sił Zbrojnych
- Ludwik Warchał – ofiara zbrodni katyńskiej
- Ryszard Niemiec – dziennikarz i działacz sportowy
- Zygmunt Żyłka – lekarz i działacz opozycji solidarnościowej
Galeria
Bażanówka z lotu ptaka:
Bibliografia
Linki zewnętrzne
„`