Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bataliony Chłopskie

Bataliony Chłopskie

Bataliony Chłopskie (BCh) były konspiracyjną organizacją zbrojną polskiego ruchu ludowego, liczącą około 170 tys. ludzi. Po Armii Krajowej były drugą co do wielkości formacją zbrojną w Polsce. Organizacja składała się z 70 oddziałów partyzanckich i około 400 jednostek prowadzących działania sabotażowe. Straty BCh do marca 1945 roku wyniosły około 7000 żołnierzy.

Reklama

Historia

BCh powstały w 1940 roku jako odpowiedź na rosnące wpływy sanacyjne w Związku Walki Zbrojnej. Ludowcy, dążąc do emancypacji, zdecydowali się na utworzenie własnej organizacji wojskowej. Formacja przyjęła nazwę Bataliony Chłopskie w 1941 roku, a jej celem było zapewnienie chłopom wpływu na podziemie oraz na przyszły kształt państwa.

Organizacja

Centralnym organem BCh było Centralne Kierownictwo Ruchu Ludowego, a komendantem głównym od 1940 roku był Franciszek Kamiński. BCh nie posiadały oddziałów w dużych miastach, a przeważającą część członków stanowili mieszkańcy wsi. W organizacji działały Oddziały Specjalne, które prowadziły działania dywersyjne.

Reklama

Walka

BCh stawiali opór okupacji, broniąc ludności wiejskiej przed terrorem. W czasie II wojny światowej przeprowadzili ponad 3000 akcji bojowych, w tym 900 bitew. Do kluczowych akcji należały walki w Zamojszczyźnie, wysadzenie pociągu amunicyjnego, a także ataki na więzienia.

Rozmowy scaleniowe z Armią Krajową

W 1943 roku BCh podpisały umowę scaleniową z Armią Krajową, jednak rzeczywiste scalenie nie zostało w pełni zrealizowane. Z około 112 tys. żołnierzy BCh, tylko 40 tys. przyjęto do AK, reszta organizacji pozostała samodzielna.

Upamiętnienie

Walki Batalionów Chłopskich zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W 2019 roku odsłonięto pomnik w Warszawie, a ulice Batalionów Chłopskich noszą wiele miejscowości w Polsce. Ponadto, istnieją szkoły noszące ich imię.

Reklama

Bibliografia

  • Jerzy Markiewicz, Bataliony Chłopskie w obronie Zamojszczyzny.
  • Kazimierz Przybysz, Bataliony Chłopskie w walce o narodowe i społeczne wyzwolenie.
  • Stanisław Jagiełło, Kryptonim „Telegraf”.
  • Janusz Gmitruk, Bataliony Chłopskie 1940-1945.
Reklama