Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Barwałd Średni

„`html

Reklama

Barwałd Średni

Barwałd Średni to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Kalwaria Zebrzydowska. W latach 1954-1972 była siedzibą gromady Barwałd, a w latach 1975-1998 przynależała do województwa bielskiego.

Położenie i ukształtowanie terenu

Wieś znajduje się pomiędzy Wadowicami a Kalwarią Zebrzydowską oraz między Krakowem a Bielskiem-Białą. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane, z największym wzgórzem Kamionka (362 m n.p.m.) oraz Ostrą Górą (około 350 m n.p.m.). Najniżej położonym punktem jest przysiółek Poddębie (około 279 m n.p.m.). Miejscowość leży w dorzeczu Skawy i graniczy z innymi miejscowościami:

Reklama
  • północ – Wysoka, Stanisław Górny, Stanisław Dolny
  • wschód – Barwałd Górny
  • południe – Łękawica
  • zachód – Barwałd Dolny

Przez wieś przepływa potok Kleczanka.

Komunikacja

Barwałd Średni leżał na ważnej trasie komunikacyjnej, a w 1777 roku rozpoczęto budowę gościńca wiedeńskiego. W 1888 roku otwarto lokalną linię kolejową Bielsko – Kalwaria. Obecnie przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 52.

Historia

W XVI wieku wieś podzielono na trzy części: Barwałd Górny, Dolny oraz Średni. W 1540 roku została wykupiona przez króla Zygmunta Starego. Miejscowa ludność była wykorzystywana do wycinki lasów, a w XVIII wieku wieś przeszła w ręce Moszeńskich, a później Brodysów. W 1888 roku, podczas budowy kolei, wytyczono trasę przez wieś, a na miejscu dworu powstał przystanek. W 1944 roku miała miejsce katastrofa kolejowa, w której zginęło co najmniej 130 osób.

Urodzeni w Barwałdzie Średnim

Erazm Józef Filek (1907-1976) – karmelita bosy, duszpasterz, więzień sowieckich łagrów w Kazachstanie w latach 1949-1956.

„`

Reklama
Reklama