„`html
Barłożnia Gościeszyńska
Barłożnia Gościeszyńska to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn.
Historia
Miejscowość posiada średniowieczne korzenie i istnieje co najmniej od początku XVI wieku. Po raz pierwszy została wymieniona w dokumentach łacińskich w 1513 roku jako Barloszna. W kolejnych latach nazwa ewoluowała, a w 1563 roku występuje jako Barlozna albo Wesbina. W XVI wieku Barłożnia była częścią powiatu kościańskiego Korony Królestwa Polskiego.
W 1513 roku Jan Tłocki pozwał Annę Siekowską za zlecenie wycinki drzew w lesie Barłożna, co doprowadziło do sporu o uszkodzenia na sumę 40 grzywien. W 1563 roku miała miejsce ugoda sądowa dotycząca lokalnej gospodarki wodnej pomiędzy właścicielami Nowego i Starego Młyna, związana z kierowaniem wód rzeki do młynów.
W wyniku II rozbioru Rzeczypospolitej w 1793 roku, Barłożnia przeszła pod panowanie Prus i stała się częścią zaboru pruskiego. W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość, znana jako Barłożne, należała do powiatu babimojskiego i była częścią majątku Gościeszyn, którego właścicielem był Maciej Mielżyński. W 1837 roku w Barłożnej mieszkało 63 mieszkańców w 10 domach.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie podlegała województwu zielonogórskiemu.
Przypisy
Bibliografia
Linki zewnętrzne
„`