Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Banteng azjatycki

Banteng azjatycki

Banteng azjatycki (Bos javanicus) to gatunek ssaka z rodziny wołowatych, przypominający udomowione bydło. Występuje w dzikiej naturze w Półwyspie Indochińskim, na Borneo, Jawie, Sumatrze oraz Bali.

Systematyka

Wyróżnia się trzy podgatunki bantenga azjatyckiego:

  • banteng jawajski (Bos javanicus javanicus)
  • banteng borneański (Bos javanicus lowi)
  • banteng birmański (Bos birmanicus)

Budowa ciała

Banteng azjatycki charakteryzuje się silną budową ciała. Masa ciała wynosi od 500 do 900 kg, a wysokość w kłębie osiąga od 1,3 do 1,7 m. Długość tułowia z głową wynosi około 1,8–2 m, a ogon ma długość do 85 cm. Sierść jest ciemna, a dolna część nóg biała. Zwierzęta te mają szeroko rozstawione, stożkowate rogi.

Tryb życia

Banteng azjatycki żyje w stadach liczących od 10 do 30 osobników, podczas gdy starsze samce prowadzą samotny tryb życia. Są aktywne głównie w nocy. W porze suchej preferują doliny, a podczas monsunów przebywają w górach. Są zwierzętami płochliwymi, co czyni je trudnymi do zaobserwowania w ich naturalnym środowisku.

Ekologia

Jako roślinożercy, bantengi odżywiają się trawami, liśćmi krzewów, roślinami zielnymi oraz pączkami i liśćmi bambusów. Preferują górskie lasy o gęstym poszyciu i występują na wysokości do 2000 m n.p.m.

Rozmieszczenie geograficzne

Banteng azjatycki występuje w dzikiej naturze w Półwyspie Indochińskim, na Borneo, Jawie, Sumatrze oraz Bali.