Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bank spółdzielczy

Bank spółdzielczy

Bank spółdzielczy to forma prawna działalności banku, która funkcjonuje na zasadach spółdzielni. Działa na rzecz swoich członków, łącząc cele zarobkowe z orientacją społeczną.

Reklama

Struktura organizacyjna

Bank spółdzielczy posiada trójkompozycyjny ustrój organów, w skład którego wchodzą:

  • Walne zgromadzenie: najwyższy organ nominacyjny i uchwałodawczy.
  • Rada nadzorcza: kontroluje działalność banku i wykonuje czynności nadzorcze.
  • Zarząd: reprezentuje bank oraz zarządza jego działalnością.

Historia

Historia bankowości spółdzielczej w Polsce sięga późnego średniowiecza, z pierwszą instytucją – Fundacją Ostrołęcką Taniego Kredytu założoną w 1577 roku. W XVIII wieku pojawiły się instytucje samopomocowe, które gromadziły środki finansowe dla wsparcia lokalnych społeczności.

Reklama

Podstawy współczesnych banków spółdzielczych w Europie oparte są na koncepcjach Fryderyka Wilhelma Raiffeisena i Franza Hermana Schultze. Ich celem było wsparcie rolników i lokalnych rzemieślników w dostępie do finansów.

Po II wojnie światowej spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe zostały reaktywowane. Wprowadzono szereg reform, które ukształtowały obecny system bankowości spółdzielczej, w tym nadanie im statusu banków w 1975 roku.

Banki spółdzielcze współcześnie

Obecnie banki spółdzielcze są instytucjami finansowymi działającymi lokalnie. Ich działalność jest regulowana przez przepisy prawa spółdzielczego oraz ustawy o bankowości. Oferują usługi depozytowo-kredytowe głównie dla osób o ograniczonych dochodach, szczególnie na obszarach wiejskich.

Banki spółdzielcze działają na zasadzie demokratycznego zarządzania i są zobowiązane do zawarcia umowy zrzeszenia z bankiem zrzeszającym. W Polsce funkcjonują dwa główne zrzeszenia: Bank Polskiej Spółdzielczości i Spółdzielcza Grupa Bankowa. Interesy banków spółdzielczych reprezentuje Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.

Reklama

Bibliografia

  • Zaleska M., Bankowość, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2013
  • Dobosiewicz Z., Bankowość, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2011

Linki zewnętrzne

Reklama