Bandrów Narodowy
Bandrów Narodowy to wieś w Polsce, usytuowana w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne. Jest to jedna z najstarszych miejscowości związanych z górnictwem naftowym na świecie.
Historia
Wieś została założona w 1532 roku na prawie wołoskim jako własność królewska. Została wymieniona w dokumentach w 1541 roku. W 1890 roku Bandrów Narodowy liczył 747 wiernych wyznania greckokatolickiego, a liczba ta wzrosła do 1025 w 1938 roku. W wyniku wydarzeń II wojny światowej, w 1944 roku część ludności ukraińskiej została wysiedlona na Syberię, a w 1951 roku pozostali mieszkańcy zostali przesiedleni do Ukraińskiej SRR. W latach 1954–1956 zlikwidowano część domów, uznanych za nienadające się do zamieszkania, a pierwotna cerkiew z 1880 roku została zniszczona przez polskich osadników.
W 1783 roku, w ramach kolonizacji józefińskiej, na gruntach dawnego wójtostwa osiedlono kolonistów niemieckich, tworząc część znaną jako Bandrów Kolonia. Obszar Bandrowa Narodowego obejmował również wschodni fragment, który nie wszedł w skład Polski, gdzie obecnie znajdują się odizolowane domy administracyjnie przynależące do Boberki.
Obiekty i infrastruktura
W Bandrowie Narodowym znajduje się:
- Cerkiew greckokatolicka z 1825 roku, obecnie kościół filialny pw. św. Andrzeja Boboli.
- Stary cmentarz ewangelicki z zachowanymi nagrobkami.
Wieś leży przy drodze prowadzącej z Ustrzyk Dolnych do granicy państwowej, blisko potoków Jasienik i Królówka.
Podsumowanie
Bandrów Narodowy to wieś o bogatej historii, związana z górnictwem naftowym oraz kulturowym dziedzictwem. Jej znaczenie historyczne i kulturowe czyni ją interesującym miejscem na mapie Polski.
Linki zewnętrzne
- Kategoria: Góry Sanocko-Turczańskie
- Kategoria: Bandrów Narodowy
- Kategoria: Wsze starostwa przemyskiego
- Kategoria: Wsze w powiecie bieszczadzkim