Bałtowie
Bałtowie to indoeuropejska grupa ludnościowa, która zamieszkuje obszar Europy Środkowej, głównie wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Posługują się językami bałtyckimi.
Pochodzenie
Badania archeologiczne i językoznawcze wskazują, że Bałtowie przybyli z dorzecza górnego Dniepru oraz terenów na południe od środkowej Dźwiny. Prawdopodobnie przejęli od Scytów techniki wytopu żelaza.
Historia
Kultura zachodniobałtyjska oraz kultura ceramiki sztrychowanej są często identyfikowane z Bałtami. W źródłach starożytnych Bałtowie znani są jako Estowie. Najstarszy zapis pochodzi z I wieku z dzieła Tacyta, w którym opisuje gminy Estów nad Morzem Bałtyckim. W okresie od II do IV wieku nastąpił rozwój cywilizacji Bałtów, związany z handlem z Cesarstwem Rzymskim. Po upadku Rzymu i przejęciu handlu przez wikingów, Bałtowie utracili swoje znaczenie. Próby odzyskania pozycji, w tym wysyłanie darów do króla Ostrogotów, zakończyły się niepowodzeniem.
Pierwsza chrystianizacja Bałtów miała miejsce w X wieku, jednak misja świętego Wojciecha była nieudana. W XIII wieku i później chrystianizację próbowali narzucić Duńczycy oraz zakony kawalerów mieczowych i krzyżackich. Z plemion bałtyckich jedynie Litwini i Łotysze zachowali swoją samodzielność etniczną i kulturową.
Ludy bałtyckie
- Litwini
- Łotysze
- Żmudzini
- Prusowie
- Łatgalowie
Dawne plemiona bałtyckie to:
- Jaćwingowie
- Galindowie
- Kurowie
- Zelowie
- Zemgalowie