Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Balon na ogrzane powietrze

Balon na ogrzane powietrze

Balon na ogrzane powietrze to typ balonu, w którym siła nośna powstaje dzięki różnicy gęstości między ogrzanym powietrzem wewnątrz balonu a chłodniejszym powietrzem na zewnątrz.

Reklama

Historia

Pierwsze balony na ogrzane powietrze zostały skonstruowane przez braci Montgolfier w 1782 roku. Ich balon, nazywany montgolfierem, odbył pierwszy bezzałogowy lot 14 grudnia 1782 roku, przelatując dwa kilometry. Publiczna prezentacja miała miejsce 4 czerwca 1783 roku, kiedy balon wzbił się na wysokość 2000 m i utrzymywał się w powietrzu przez 10 minut.

Do budowy montgolfierów używano papieru, płótna i jedwabiu, a powietrze ogrzewano za pomocą płomieni ogniska. Zastosowanie nowoczesnych palników zasilanych propanem w latach 60. XX wieku przyczyniło się do renesansu balonów na ogrzane powietrze.

Reklama

Fizyczna zasada działania

Siła nośna balonu, zgodnie z prawem Archimedesa, wynika z różnicy gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz balonu. Można ją obliczyć według wzoru:

F = g V \left(\rho_{zewn}-\rho_{wewn}\right)

gdzie:

  • V – objętość balonu
  • ρ – gęstość gazu
  • g – przyspieszenie ziemskie

Siła nośna balonu zmienia się wraz z wysokością, ponieważ gęstość powietrza spada. Efektywne ogrzewanie wnętrza balonu jest ograniczone przez właściwości materiału powłoki balonu, która musi być lekka, aby zmniejszyć jego masę. W celu osiągnięcia większych wysokości, balony często wykorzystują hel zamiast wodoru, co zwiększa bezpieczeństwo.

Uwagi

Balony na ogrzane powietrze mogą także zawierać mniejsze komory wypełnione helem, co zwiększa siłę nośną oraz ułatwia kontrolę wysokości lotu.

Bibliografia

Informacje na temat balonów na ogrzane powietrze można znaleźć w literaturze specjalistycznej dotyczącej aeronautyki oraz historii lotnictwa.

Reklama
Reklama