Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Balarama

Chcę dodać własny artykuł

Balarama

Balarama (dewanagari बलराम), znany także jako Baladewa, Balabhadra i Halajudha, jest starszym bratem Kryszny i w wielu tradycjach wisznuizmu uznawany za ósmą awatarę Wisznu. Niektóre przekazy wskazują, że jest manifestacją Śeszy, boskiego węża, na którym odpoczywa Wisznu.

Ikonografia

Balarama jest często przedstawiany jako młody mężczyzna o jasnej skórze, w niebieskich szatach, z wieńcem leśnych kwiatów na głowie. Jego włosy są zaplecione w kok, a w rękach trzyma pług i maczugę.

Recepcja w pismach hinduistycznych

W Bhagawatapurana Kryszna jest uważany za Istotę Najwyższą, a Balarama jest pierwszą emanacją Kryszny oraz opiekunem wieczności i świadomości, co czyni go „najwyższym nauczycielem” (adiguru).

Balarama w krysznaizmie

W tradycji gaudija wisznuizmu Balarama jest uznawany za równorzędnego Krysznie, pełniąc rolę pomocnika w każdej jego inkarnacji. W Ramalila służy Ramaćandrze jako Lakszman. Różnica teologiczna między braćmi polega na tym, że Kryszna jest Stwórcą, a Balarama jego twórczą mocą. Razem są czczeni jako Najwyższy Pan.

Życie Balaramy

Balarama był poczęty jako syn Wasudewy i Dewaki, ale jego embrion został cudownie przeniesiony do macicy Rohini. Po urodzeniu otrzymał imię „Rama”, które później zmieniono na „Balarama” z powodu jego niezwykłej siły. Wychowywał się z Kryszną jako pasterz krów i ożenił się z Rewati, córką króla Rajwaty.

Był uczniem Sandipani Muniego i pozostał neutralny podczas wojny między Pandawami a Kaurawami, jednak oburzył się na Bhimasenę za nieszlachetny atak na Duryodhanę. Po bratobójczych walkach między Jadawami, które doprowadziły do ich zniszczenia, Balarama postanowił opuścić ziemskie ciało, medytując i wydostając się w postaci białego węża (Szeszy).