Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bakteriologia

Chcę dodać własny artykuł

Bakteriologia

Bakteriologia to dział mikrobiologii zajmujący się badaniem, wykorzystywaniem i zwalczaniem bakterii, a także analizą ich właściwości. Podstawy współczesnej bakteriologii zostały opracowane przez Ludwika Pasteura w XIX wieku.

Poddyscypliny

  • bakterologia ogólna
  • bakterologia lekarska
  • bakterologia weterynaryjna
  • bakterologia sanitarna
  • bakterologia epidemiologiczna
  • genetyka bakteryjna
  • auksanografia

Historia

W historii badań nad bakteriami można zauważyć, że ludzie zetknęli się z chorobami bakteryjnymi od zarania dziejów. W starożytności występowały różne hipotezy dotyczące pochodzenia chorób, w tym teoria samorództwa. Dopiero Girolamo Fracastoro w swoim dziele „De contagione” zasugerował, że choroby mogą być spowodowane „zarodkami”.

W 1686 roku Antonie van Leeuwenhoek, korzystając z własnoręcznie skonstruowanego mikroskopu, zaobserwował bakterie, nazywając je „animalcules”. Nazwa „bakterie” została wprowadzona w 1838 roku przez Christiana Gottfrieda Ehrenberga.

Ludwik Pasteur w 1859 roku udowodnił, że fermentacja jest wynikiem działalności mikroorganizmów. Wraz z Robertem Kochem, który badał m.in. gruźlicę i cholerę, przyczynił się do rozwoju teorii chorób zakaźnych. Koch za swoje badania nad prątkami gruźlicy otrzymał Nagrodę Nobla w 1905 roku.

W 1931 roku Ernst Ruska skonstruował pierwszy mikroskop elektronowy, co umożliwiło dokładniejsze obserwacje bakterii. W 1910 roku Paul Ehrlich opracował pierwszy skuteczny antybiotyk, co stanowiło przełom w walce z chorobami bakteryjnymi i przyniosło mu Nagrodę Nobla.

W 1977 roku Carl Woese wprowadził nową taksonomię, dzieląc prokarionty na dwie domeny, co wpłynęło na dalszy rozwój mikrobiologii. W badaniach nad bakteriami ważny wkład wnieśli również naukowcy z innych dziedzin, tacy jak Ilia Miecznikow.

Bibliografia

*