Bakałarzewo
Bakałarzewo jest wsią położoną w północnej części województwa podlaskiego, w powiecie suwalskim. Jest to siedziba gminy Bakałarzewo. Dawniej miasto, uzyskało lokację miejską przed 1558 rokiem, a w 1870 roku zostało zdegradowane.
Geografia
Osada leży nad rzeką Rospudą w obrębie Pojezierza Zachodniosuwalskiego. Okolica charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu, licznymi jeziorami oraz walorami krajobrazowo-wypoczynkowymi. Turyści często korzystają z możliwości spływu kajakowego Rospudą.
Historia
W średniowieczu obszar Bakałarzewa zamieszkiwali Jaćwingowie. W 1514 roku król Zygmunt I Stary nadał Mikołajowi Michnowiczowi Raczkowiczowi część puszczy nad Rospudą, co dało początek Bakałarzewie. Miasteczko rozwijało się w XVI wieku, kiedy to było jednym z nielicznych skupisk miejskich w regionie.
W 1720 roku Bakałarzewo uzyskało prawo do organizowania jarmarków, co wspierało rozwój handlu. W XIX wieku większość mieszkańców stanowili Żydzi, a w 1919 roku mieszkańcy wzięli udział w powstaniu sejneńskim. II wojna światowa przyniosła ogromne zniszczenia, a po wojnie Bakałarzewo stało się gminą.
Historia Żydów w Bakałarzewie
Żydzi zaczęli osiedlać się w Bakałarzewie około 1670 roku, a ich liczba wzrosła w XVIII wieku. W 1789 roku odnotowano 17 domów żydowskich z 160 mieszkańcami.
Obiekty zabytkowe
- Kościół parafialny św. Jakuba Apostoła (1936)
- Cmentarz parafialny rzymskokatolicki
- Cmentarz żydowski
- Młyn wodny nad Rospudą z XIX wieku
- Bunkry z czasów II wojny światowej
Inne obiekty
- Pomnik Mikołaja Michnowicza Raczkowicza
- Szesnastowieczny układ przestrzenny
- Groby żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych w 1944 roku
- Ścieżka Jaćwieska nad jeziorem Sumowo
Podsumowanie
Bakałarzewo, z bogatą historią sięgającą XVI wieku, przeszło wiele zmian i zniszczeń, w tym podczas II wojny światowej. Dziś jest miejscem z interesującymi obiektami historycznymi oraz atrakcjami turystycznymi.