Nazwa i status
Baden-Baden, znane wcześniej po prostu jako Baden, uzyskało swoją obecną nazwę w 1931 roku. Miasto zostało uznane za „miasto olimpijskie” przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 1997 roku.
Geografia
Baden-Baden znajduje się na północnym skraju Schwarzwaldu, w dolinie rzeki Oos. Miasto leży częściowo na zboczach Schwarzwaldu oraz w Nizinie Górnoreńskiej.
Historia
Pierwsze ślady osadnictwa w regionie datują się na IX wiek p.n.e. Miasto zyskało na znaczeniu za czasów Rzymian. W 712 roku król Merowingów Dagobert III przekazał tereny klasztorowi w Weißenburgu. W XII wieku Hrabia Herman II z rodu Zähringen uzyskał tytuł margrabiego Badenii. Prawa miejskie nadano Baden-Baden około 1250 roku.
Miasto stało się rezydencją katolickich władców po podziale marchii badeńskiej. W 1771 roku, po wygaśnięciu katolickiej linii, Baden-Baden stało się siedzibą protestanckiej linii władców z Karlsruhe. W 1689 roku miasto zostało zniszczone przez wojska francuskie, ale zyskało na znaczeniu jako uzdrowisko pod koniec XVIII wieku. Popularność Baden-Baden wzrosła wśród arystokracji, co przyczyniło się do rozwoju luksusowych hoteli, kasyna oraz domów uzdrowiskowych.
W 1863 roku utworzono powiat Baden, który jednak został rozwiązany w 1924 roku. W 1939 roku miasto uzyskało status miasta na prawach powiatu. Po II wojnie światowej Baden-Baden stało się siedzibą francuskich władz okupacyjnych.
Współpraca międzynarodowa
Baden-Baden współpracuje z następującymi miejscowościami partnerskimi:
- Mentona, Francja (od 1961)
- Moncalieri, Włochy (od 1990)
- Freital, Saksonia (od 1990)
- Karlowe Wary, Czechy (od 1998)
- Jałta, Ukraina (od 2000)
- Soczi, Rosja (od 2012)
Podsumowanie
Baden-Baden to miasto o bogatej historii, uznawane za popularny kurort i „letnią stolicę Europy”, z licznymi festiwalami i atrakcjami turystycznymi.