Dzisiaj jest 26 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Babki Gąseckie

Chcę dodać własny artykuł

Babki Gąseckie

Babki Gąseckie (niem. Babken, 1938–1945 Babeck) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego.

Historia

Wieś została założona 21 czerwca 1476 roku na prawie magdeburskim przez wielkiego mistrza krzyżackiego Heinricha von Richtenberga, przy wsparciu komtura z Pokarmina, Bernharda von Balzhofena. Zasadźcy, Piotr i Stefan Babka, otrzymali 15 włók ziemi nad rzeką Legą w zamian za służbę zbrojną. Nazwa wsi nawiązuje do nazwiska założycieli.

W 1600 roku mieszkańcy wsi stanowili wyłącznie Polacy. W XVIII wieku Babki Gąseckie były wsią królewską, a ich mieszkańcy zobowiązani byli do robocizny oraz świadczeń w naturze i podatków na rzecz państwa.

Okres międzywojenny

W okresie międzywojennym w Babkach Gąseckich funkcjonowała jednoklasowa szkoła. Wieś podlegała administracyjnie pod urząd stanu cywilnego w Gąskach. Najbliższa poczta oraz stacja kolejowa znajdowały się w Kijewie. W 1938 roku wieś liczyła 177 mieszkańców, a jej urzędowa nazwa została zmieniona na Babeck.