Dzisiaj jest 26 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Babinek (powiat gryfiński)

Chcę dodać własny artykuł

Babinek – Wieś w Województwie Zachodniopomorskim

Babinek, znany także pod niemiecką nazwą Heinrichsdorf, to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Banie. W 2003 roku liczba mieszkańców wynosiła 456. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa szczecińskiego.

Historia

Babinek to dawny folwark, zlokalizowany w północnej części gminy Banie, przy trasie Gryfino – Banie, około 9 km na północny zachód od Bań. W średniowieczu wieś była częścią domeny templariuszy, którzy prawdopodobnie ją założyli. W dokumentach z 1303 roku wymieniony jest Gerbord z Henrikesdorp, świadek czynności templariuszy.

W 1391 roku wieś przeszła w ręce rodów rycerskich, a następnie była dziedziczona przez różne rodziny. W okresie nowożytnym w Babinku znajdował się folwark z zabudowaniami kamienno-ceglanymi oraz XVIII-wiecznym pałacem i parkiem krajobrazowym. W 1868 roku wieś liczyła 344 mieszkańców oraz posiadała 24 domy mieszkalne, 3 zabudowania przemysłowe i 46 gospodarczych. W 1939 roku folwark obejmował 1085 ha ziemi i 108 gospodarstw domowych.

Kościół i Zespół Dworsko-Folwarczny

Kościół w Babinku, zbudowany na przełomie XIV i XV wieku, przeszedł przebudowę po pożarze w 1907 roku, przybierając formę neoromańską. Jego wieża ma czworoboczną podstawę, wyżej jest ośmioboczna, kryta hełmem ostrosłupowym. Kościół, otoczony kamienno-ceglanym murem, charakteryzuje się barokowym wystrojem wnętrza oraz neoromańskim wyposażeniem. Witraże pochodzą z 1908 roku, a we wnętrzu znajdują się kamienne tablice nagrobne rodziny von Lenke, dawnych właścicieli wsi. Kościół filialny pw. św. Anny jest zabytkiem wpisanym do Rejestru z numerem A-160.

W zespole dworsko-folwarcznym zachowały się neogotyckie budynki gospodarcze z końca XIX wieku oraz interesujący 3-kondygnacyjny magazyn. Ruiny klasycystycznego pałacu z XVIII wieku oraz park pałacowy z początku XIX wieku, otoczony kamiennym murem, wzbogacają lokalny krajobraz, w którym rośnie różnorodny drzewostan, w tym klony, platany i dęby.

Podsumowanie

Babinek to wieś o bogatej historii, z interesującym dziedzictwem architektonicznym i przyrodniczym, która zachowuje ślady swojej przeszłości w postaci zabytków i tradycji.