„`html
Babienica
Babienica, znana także jako Babienice i Babinica, to wieś sołecka w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim, w gminie Woźniki. Liczy ponad 1000 mieszkańców. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa częstochowskiego. Integralną częścią Babienicy jest przysiółek Mzyki, znajdujący się na zachód od wsi. W okolicy znajduje się również Góra Grojec.
Historia
W pierwszej połowie lat 80. XX wieku w Babienicy zbudowano kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Przed tym wydarzeniem wieś była częścią parafii Lubsza. Od 1904 roku działa tu Ochotnicza Straż Pożarna.
Pochodzenie nazwy
Nazwa Babienica według legendy pochodzi od ocalałej kobiety, która przetrwała zarazę. Motyw ten jest przedstawiony w herbie miejscowości. Istnieją dwie wersje legendy:
- Jedna mówi o zarazie, która zabiła wszystkich mieszkańców z wyjątkiem jednej kobiety. Po powrocie śmiałka, który przekroczył granice wsi, padły słowa: „zaraza wszystkich zabiła, a jednej babie nic nie zrobiła”.
- Druga legenda głosi, że ocalała kobieta modliła się przed kapliczką, a jej wizerunek znajduje się na herbie Babienicy.
Kaplica św. Stanisława
Kaplica św. Stanisława została zbudowana w 1894 roku z inicjatywy sołtysa Józefa Słota. Pierwsza msza odprawiona została w 1914 roku. Od lat 70. odbywały się tam msze niedzielne, aż do zbudowania nowego kościoła. Obecnie patronką kaplicy jest Matka Boża Różańcowa.
LKS Orzeł Psary-Babienica
W Babienicy działa klub sportowy Orzeł Psary-Babienica, założony w 1931 roku. Klub ma barwy czerwono-żółto-zielone i przez kilka lat występował w III lidze. W 2011 roku doszło do fuzji z klubem Skra Częstochowa, co spowodowało przekazanie sekcji piłki nożnej oraz miejsca w ligowym rozgrywkach.
„`