Augustyn Bartłomiej Urban
Augustyn Bartłomiej Urban (23 sierpnia 1911 – 30 stycznia 1989) był polsko-niemieckim księdzem pallotynem oraz propagatorem Szensztackiego Ruchu Apostolskiego. Urodził się w Chróścicach k. Opola, w diecezji wrocławskiej.
Formacja i działalność kapłańska
W 1932 roku rozpoczął nowicjat w Olpe w Westfalii, a w 1938 przyjął święcenia kapłańskie w Limburgu. Po ukończeniu teologii w Ołtarzewie, rozpoczął pracę wśród Polaków na Śląsku Opolskim, z siedzibą w Kietrzu. Pełnił funkcję proboszcza w:
- Vojtyskowie
- Velkich Heralticach
- Branicach k. Głubczyc
- Przedborowej
Był także nauczycielem religii w Ząbkowicach Śląskich, gdzie pełnił rolę prefekta i ojca duchownego nowicjuszy oraz rekolekcjonisty.
Zaangażowanie w Szensztacki Ruch Apostolski
W latach 1950-1952 był profesorem i ojcem duchownym w Niższym Seminarium Duchownym w Chełmnie, a następnie magistrem nowicjatu w Ząbkowicach Śląskich. Od 1958 roku był rektorem domu rekolekcyjnego w Otwocku, a później w Ząbkowicach Śląskich. Przez 25 lat spowiadał i prowadził rekolekcje w pallotyńskich domach w Polsce.
W 1947 roku ks. Josef Kentenich zaproponował mu stanowisko dyrektora Szensztackiego Ruchu Apostolskiego w Polsce, które pełnił do 1980 roku. Jego działalność skupiała się na rozwijaniu tego ruchu wśród świeckich, a jego wkład w jego rozwój był istotny. Wspierał powstanie takich grup jak:
- Siostry Maryi
- Panny Szensztackie
- Ojcowie Szensztaccy
- Księża Diecezjalni „Bracia Maryi”
- Dzieło Rodzin
- Związek i Liga Szensztacka
Twórczość i śmierć
Ks. Urban był autorem ponad 60 książek, w tym biografii polskich pallotynów. Zmarł w wyniku choroby nowotworowej w Ząbkowicach Śląskich w wieku 78 lat i został pochowany w kwaterze pallotyńskiej na tamtejszym cmentarzu.
Bibliografia
- Słownik biograficzny duchowieństwa śląskiego w XIX i XX wieku, red. Mieczysław Pater, Katowice 1996, s. 444-445.
Linki zewnętrzne
Kategoria: Polscy prezbiterzy pallotyńscy