Augustyn Kordecki
Augustyn Kordecki, właściwie Klemens Kordecki, urodził się 16 listopada 1603 roku w Iwanowicach, zmarł 20 marca 1673 roku w Wieruszowie. Był zakonnikiem, kapłanem i przeorem klasztoru paulinów na Jasnej Górze, a także dowódcą obrony klasztoru podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku.
Życiorys
Klemens Kordecki pochodził z rodziny mieszczańskiej. Po ukończeniu miejscowej szkoły parafialnej, kontynuował naukę w gimnazjum jezuitów w Kaliszu, a następnie studiował filozofię i teologię. Wstąpił do zakonu paulinów w 1633 roku, przyjmując imię Augustyn.
Po ukończeniu nowicjatu, pracował jako nauczyciel i wykładowca, a także pełnił różne funkcje w klasztorach. W 1644 roku został przeorem Jasnej Góry i wielokrotnie wybierano go na różne stanowiska w prowincji paulińskiej.
Obrona Jasnej Góry
W trakcie potopu szwedzkiego Kordecki organizował obronę Jasnej Góry, decydując się na ukrycie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przed Szwedami. Po odmowie gwarancji nienaruszalności sanktuarium, podjął walkę, dowodząc obroną od 18 listopada do 27 grudnia 1655 roku. Jego strategia i determinacja przyczyniły się do zachowania klasztoru.
Publikacje
Augustyn Kordecki jest autorem dzieła „Nova Gigantomachia”, które opisuje wydarzenia związane z oblężeniem Częstochowy. Pamiętnik ten został przetłumaczony na polski i wydany w 1858 roku jako „Pamiętnik oblężenia Częstochowy”.
Pamiątki po Augustynie Kordeckim
- Złota monstrancja z 1672 roku, wotum dla Matki Bożej za zwycięstwo nad Szwedami.
- Bursztynowy różaniec z medalionem.
- List do generała Burcharda Müllera von der Lühnena z 1655 roku.
Upamiętnienie w kulturze
Postać Kordeckiego zyskała uznanie w literaturze i sztuce. Był bohaterem powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, a także w trylogii Henryka Sienkiewicza. Otrzymał wiele upamiętnień w postaci rzeźb, obrazów oraz pomników, w tym na Jasnej Górze. W 1934 roku powstał film „Przeor Kordecki – obrońca Częstochowy”, a w 2023 roku ogłoszono rok jubileuszowy o. Augustyna Kordeckiego.
Śmierć i dziedzictwo
Augustyn Kordecki zmarł na Jasnej Górze, a jego pogrzeb odbył się 21 marca 1673 roku. Jego szczątki przeniesiono później do krypty w kaplicy cudownego obrazu. Kordecki pozostaje symbolem odwagi i determinacji w obronie wiary i kultury polskiej.