Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Augiasz

Augiasz – Król Elidy w Mitologii Greckiej

Augiasz (gr. Augeías, łac. Augeas) był królem Elidy na Peloponezie i jednym z Argonautów. Jego pochodzenie jest różnie interpretowane w źródłach: niektórzy uważają go za syna Heliosa i Nausidame, inni za syna Posejdona.

Reklama

Augiasz był obdarzony przez bogów licznymi trzodami i stadami koni, jednak jego stajnie i pastwiska przez trzydzieści lat nie były sprzątane. W związku z tym, Herakles musiał wykonać trudne zadanie oczyszczenia tych miejsc w ramach piątej z dwunastu prac na zlecenie króla Eurysteusza, co miało na celu jego upokorzenie.

Oczyszczenie Stajni

Herakles, aby zrealizować to zadanie w ciągu jednego dnia, wyburzył mury stajni w dwóch miejscach i skierował wody rzek Alfios i Penejos, które przepłynęły przez stajnie i pastwiska, skutecznie je oczyszczając przed zmrokiem.

Reklama

Walka o Prawo do Nagród

Pomimo obietnicy Augiasza, który miał oddać Heraklesowi dziesiątą część swoich stad, król nie dotrzymał słowa. Po tym, jak syn Augiasza, Fyleus, stanął po stronie Heraklesa, obaj zostali wypędzeni. W odwecie Herakles wywołał wojnę, w której zabił Augiasza i jego potomstwo, a Fyleusa osadził na tronie.

Tradycja Igrzysk Olimpijskich

Według Pindara, Herakles mógł być również inicjatorem tradycji igrzysk olimpijskich.

Symbolika „Stajni Augiasza”

Wyrażenie „stajnia Augiasza” jest używane w przenośni, by opisać zaniedbaną sprawę, wymagającą ogromnego wysiłku do uporządkowania.

Reklama

Bibliografia

  • Jan Parandowski: Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1989.
  • Lucyna Stankiewicz: Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Ossolineum, 2008.
Reklama