Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Atak na moskiewski teatr na Dubrowce

Atak na teatr na Dubrowce

Atak terrorystyczny na moskiewski teatr na Dubrowce miał miejsce w dniach 23–26 października 2002 roku, kiedy to czeczeńskie komando pod dowództwem Mowsara Barajewa wzięło w niewolę 922 osoby, uczestników musicalu „Nord-Ost”. W wyniku akcji zginęło 173 osoby, w tym 133 zakładników.

Przebieg ataku

Atak rozpoczął się 23 października o godzinie 21:00. Terroryści, uzbrojeni w karabiny, granaty i bomby, opanowali budynek. Wśród nich znajdowały się tzw. „czarne wdowy”, które miały przy sobie ładunki wybuchowe. Postawili ultimatum, żądając zakończenia wojny w Czeczenii i wycofania rosyjskich sił w ciągu tygodnia.

Negocjacje i uwolnienia

W nocy z 23 na 24 października, po negocjacjach, terroryści uwolnili niektóre osoby, w tym muzułmanów, Gruzinów i kobiety w ciąży. Jednak w trakcie tego okresu zastrzelono kilka osób, podejrzewanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Szturm i jego konsekwencje

Po 57 godzinach, 26 października, rosyjskie oddziały specjalne przeprowadziły szturm. W trakcie akcji użyto gazu usypiającego, który uśpił zarówno zakładników, jak i terrorystów. Niestety, w wyniku działania gazu zmarło 129 zakładników. Powodem trudności w ratowaniu ofiar było brak informacji dla lekarzy o użytym środku chemicznym, co uniemożliwiło podanie skutecznego antidotum.

Reakcje i odpowiedzialność

Pomimo wielu ofiar, operację uznano za dobrze przeprowadzoną. Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił akcję jako sukces, jednocześnie wyrażając ubolewanie z powodu liczby ofiar. Rodziny poległych domagały się odpowiedzialności osób dowodzących operacją antyterrorystyczną, jednak śledztwo zostało zawieszone.