Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Astronauci (powieść)

Astronauci. Powieść fantastycznonaukowa – powieść Stanisława Lema, wydana po raz pierwszy w 1951 roku. Utwór eksploruje tematy typowe dla literatury science-fiction, takie jak zagrożenia ze strony obcych cywilizacji, podróże międzyplanetarne oraz próby kontaktu z „obcymi”, zawierając jednocześnie elementy propagandy komunistycznej.

Reklama

Historia powstania

Podczas pobytu w Zakopanem latem 1950 roku, Lem spotkał Jerzego Pańskiego, prezesa Wydawnictwa „Czytelnik”, co skłoniło go do szybkiego napisania powieści.

Fabuła

Akcja rozgrywa się w XXI wieku, w czasach po upadku ostatniego państwa kapitalistycznego, kiedy ludzkość eliminuje problemy wojen i ubóstwa. Bohaterowie odkrywają obiekt pochodzenia pozaziemskiego na Syberii, który zawiera informacje o planowanej inwazji na Ziemię przez cywilizację z Wenus. W celu zbadania zagrożenia, statek „Kosmokrator” wyrusza na Wenus, gdzie astronauci odkrywają, że planeta jest wymarła, a jej cywilizacja zniszczyła się w wyniku wewnętrznych konfliktów.

Reklama

Bohaterowie

  • Robert Smith – pilot, narrator powieści.
  • prof. Piotr Arseniew – astrofizyk, kierownik wyprawy.
  • prof. Czandrasekar – matematyk z Indii.
  • prof. Lao Czu – chiński fizyk.
  • inż. Sołtyk – polski nawigator.
  • dr Henryk Rainer – chemik z Niemiec.
  • Jan Oswaticz – nawigator, prawdopodobnie z Serbii lub Chorwacji.
  • Tarland – biolog z nieznanego kraju.

Odbiór

Powieść uznawana jest za początek nowego okresu w polskiej fantastyce naukowej. Otrzymała mieszane recenzje, z jednej strony zauważano jej wartości literackie, z drugiej krytykowano za uproszczenia i ideologiczne skrzywienia. Krytycy podkreślali, że utwór jest alegorią ostrzegającą przed apokalipsą atomową.

Ekranizacje

Na podstawie „Astronautów” powstał film „Milcząca gwiazda” w 1960 roku oraz słuchowisko radiowe w 1977 roku.

Upamiętnienie

W 2011 roku Google upamiętniło 60. rocznicę wydania powieści, twor

Reklama
Reklama