Astra – Zespół Satelitów Telekomunikacyjnych
Astra to konsorcjum SES ASTRA z siedzibą w Luksemburgu, które zarządza osiemnastoma satelitami telekomunikacyjnymi. Obecnie na orbicie geostacjonarnej pracuje trzynaście z nich. Satelity te umożliwiają odbiorcom w Europie, częściowo w Afryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie, odbiór sygnałów telewizyjnych i radiowych w standardzie cyfrowym. Przekazy analogowe zostały całkowicie wyłączone 29 kwietnia 2012 roku.
Satelity z rodziny Astra
Główne operacje nadawcze odbywają się z pozycji 19,2°E, gdzie nadawane są liczne programy telewizyjne i radiowe, w tym jeden polskojęzyczny (TV Trwam i Radio Maryja). Do 2012 roku z tej samej pozycji nadawano także niemieckojęzyczne stacje telewizyjne w przekazie analogowym.
Oferta Programowa
- Na pozycji 19,2°E nadawane są programy telewizyjne i radiowe, w tym:
- TVP 1, TVP 2 (kodowane w SD)
- TVP HD, TVP Rozrywka (kodowane)
- TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia (niekodowane)
Historia Satelitów Astra
Historia satelitów Astra rozpoczęła się w 1988 roku, kiedy to na orbitę trafił Astra 1A – pierwszy satelita z grupy 19,2°E. Posiadał 16 transponderów i był dedykowany do odbioru telewizji satelitarnej w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Beneluksie i Skandynawii. Trzy pierwsze satelity (1A, B, C) emitowały jedynie kanały analogowe, a czwarty – Astra 1D (uruchomiony w 1994 roku) – rozpoczął nadawanie pierwszych cyfrowych kanałów telewizyjnych w standardzie DVB.
W miarę postępu technologicznego, nadawanie telewizji cyfrowej wymusiło na SES zajęcie dodatkowych pozycji orbitalnych, co pozwoliło na rozwój nowych sieci telewizyjnych skierowanych do konkretnych krajów, w tym Astra 28.2°E w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Kanały na Pozycji 19,2°E
Astra 19,2°E jest kluczowym punktem dla wielu kanałów telewizyjnych, oferując szeroki wachlarz programów, zarówno kodowanych, jak i niekodowanych, co czyni ją jednym z najważniejszych satelitów dla europejskiego rynku telewizyjnego.