Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Asesor

Chcę dodać własny artykuł

Asesor – definicja i znaczenie

Asesor to urząd sądowy, który występował w I Rzeczypospolitej jako doradca sędziego oraz w sądach powszechnych, administracyjnych, prokuraturach, notariacie i izbach komorniczych. Osoba pełniąca tę funkcję musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, najczęściej po zdaniu egzaminu zawodowego.

Asesor sądowy

W polskim sądownictwie asesorem sądowym był urzędnik mianowany przez Ministra Sprawiedliwości, który po odbyciu aplikacji sądowej i zdaniu egzaminu mógł ubiegać się o nominację sędziowską. Asesorzy posiadali podobne uprawnienia i obowiązki jak sędziowie, jednak nie byli nieusuwalni.

Zmiany w systemie asesora

Do 5 maja 2009 r. asesorzy sądowi mogli pełnić obowiązki sędziów, jednak wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2007 r. unieważnił przepisy umożliwiające to. W 2014 r. podjęto kroki w celu przywrócenia instytucji asesora w sądach powszechnych, co zaowocowało ustawą z 2016 r.

Asesorzy w sądach administracyjnych

Asesorzy sądowi w sądach administracyjnych są powoływani na pięcioletnią kadencję przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, z siedzibą w wojewódzkim sądzie administracyjnym.

Asesor prokuratury

W prokuraturze asesorzy mogą być powoływani do pełnienia obowiązków prokuratora. Ich decyzje wymagają aprobaty przełożonego, a wynagrodzenie asesora prokuratury wynosi 80% pensji prokuratora rejonowego.

Asesorzy notarialni i komorniczy

Asesorzy notarialni i komorniczy to osoby, które zdały odpowiednie egzaminy i zostały powołane do pełnienia tych funkcji przez Ministra Sprawiedliwości lub prezesa sądu apelacyjnego.

Podsumowanie

Asesorzy pełnią ważną rolę w polskim systemie prawnym, mając różnorodne funkcje w sądownictwie, prokuraturze i notariacie, co czyni ich kluczowymi dla efektywnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.