Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Artur Śliwiński

Artur Śliwiński

Artur Śliwiński (17 sierpnia 1877 – 16 stycznia 1953) był polskim historykiem, publicystą, politykiem oraz premierem Polski w 1922 roku. W latach 1935–1939 pełnił funkcję senatora II RP. Był także wolnomularzem.

Reklama

Życiorys

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej w Ruszkach. Ukończył gimnazjum w Warszawie i studiował w Akademii Handlowej w Lipsku. W 1902 roku wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) i angażował się w działalność lewicowych czasopism. W 1905 roku ożenił się z Leokadią Czarnecką.

W czasie I wojny światowej był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego, uczestnicząc w tworzeniu Zjednoczenia Organizacji Niepodległościowych oraz Polskiej Organizacji Narodowej. W 1917 roku został sekretarzem Tymczasowej Rady Stanu oraz prezesem Stronnictwa Niezawisłości Narodowej.

Reklama

Po wojnie, w latach 1918–1922, pełnił funkcję wiceprezydenta Warszawy, a następnie został premierem Polski. Po dymisji w 1922 roku pracował jako dyrektor Teatrów Miejskich w Warszawie oraz Polskiego Banku Komunalnego. W latach 1935–1939 zasiadał w Senacie.

Podczas II wojny światowej był członkiem Komitetu Obywatelskiego w Warszawie i jednym z zakładników wskazanych przez Niemców po kapitulacji miasta. Po wojnie zmarł w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim.

Życie prywatne

Artur Śliwiński miał dwie córki z żoną Leokadią.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1924)
  • Złoty Wawrzyn Akademicki (1935)

Archiwalia

Materiały dotyczące Artura Śliwińskiego znajdują się w Archiwum PAN w Warszawie.

Podsumowanie

Artur Śliwiński był znaczącą postacią w historii Polski, zarówno w sferze politycznej, jak i społecznej, a jego wkład w procesy niepodległościowe oraz działalność publiczną pozostaje istotnym elementem polskiej historii.

Reklama
Reklama