Armia „Modlin” w kampanii wrześniowej 1939 roku
Armia „Modlin” była operacyjnym związkiem Wojska Polskiego w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku, dowodzona przez gen. bryg. Emila Przedrzymirskiego. Składała się z dwóch dywizji piechoty (8. i 20.), Nowogrodzkiej i Mazowieckiej Brygady Kawalerii oraz Warszawskiej Brygady Obrony Narodowej (ON). Jej głównym celem było obronienie pozycji mławskiej w kierunku Warszawy.
Geneza i zadania
Armia „Modlin” została utworzona 23 marca 1939 roku. Jej pas działania rozciągał się od granicy wschodniej do zachodniej, obejmując obszar od Lidzbarka po Dobrzyń nad Wisłą. Główne zadania obejmowały osłonę kierunków na Warszawę i Płock oraz obronę linii rzek Narew, Bug, Wisła.
Działania
W dniu 1 września 1939 roku, niemieckie siły zaatakowały pozycje Armii „Modlin” w rejonie Mławy, co skutkowało ciężkimi walkami. 20 Dywizja Piechoty pomyślnie broniła się, jednak Mazowiecka Brygada Kawalerii musiała się wycofać. W odpowiedzi na tę sytuację, dowództwo Armii „Modlin” przesunęło 8 Dywizję Piechoty do luki pomiędzy jednostkami, aby wzmocnić obronę.
Obsada personalna Kwatery Głównej Armii „Modlin”
- Dowódca armii: gen. bryg. Emil Krukowicz-Przedrzymirski
- Adiutantura:
- mjr dypl. Jerzy Zaleski
- kpt. Antoni Krzysztoporski
Struktura Armii „Modlin” 1 września 1939
Armia składała się z:
- 28 batalionów piechoty
- 37 szwadronów kawalerii
- 180 dział
- 12 dział przeciwlotniczych
- 26 czołgów
- 1 pociąg pancerny
- 31 samolotów
Uwagi
Armia „Modlin” odegrała kluczową rolę w obronie Warszawy oraz okolic, stawiając opór niemieckiemu agresorowi w początkowych dniach II wojny światowej.
Bibliografia
- Relacja gen. bryg. Emila Przedrzymirskiego o przygotowaniu Armii „Modlin” do wojny, Zbigniew Moszumański, Przegląd Historyczno-Wojskowy, Nr 2 (207) z 2005 r.