Armia „Łódź” w kampanii wrześniowej 1939
Armia „Łódź” była jedną z jednostek Wojska Polskiego II RP, dowodzoną przez generała dyw. Juliusza Rómmla. W jej skład wchodziły cztery dywizje piechoty (2., 10., 28. i 30.), Wołyńska i Kresowa Brygada Kawalerii oraz Sieradzka Brygada ON. Armia broniła się na rubieży Warty i Widawki oraz opóźniała niemiecką ofensywę przez cztery dni po wybuchu wojny, aż do obsady Twierdzy Modlińskiej 28 września.
Geneza i zadania
Armia „Łódź” została utworzona 23 marca 1939 roku, mając za zadanie zorganizowanie obrony pomiędzy Armią „Poznań” a Armią „Kraków”. Jej główne zadania obejmowały:
- Osłonę kierunku Łódź i Piotrków Trybunalski.
- Nacieranie na nieprzyjaciela z kierunku Sieradza.
Obrona obejmowała pas o szerokości około 120 km, a główna pozycja oporu znajdowała się wzdłuż rzeki Warty i jej dopływu, Widawki.
Działania armii
1 września rozpoczęła się bitwa graniczna, gdzie Niemcy przekroczyli granicę na odcinkach 10 DP i 30 DP. Bombardowanie Wielunia miało miejsce już w godzinach porannych, a atakujący Niemcy dysponowali znaczną przewagą liczebną.
W nocy z 2 na 3 września 2 Dywizja Piechoty dołączyła do działań, a Kresowa Brygada Kawalerii rozpoczęła grupowanie na północ od Sieradza. Od 4 września gen. Rómmel apelował o przyspieszenie działań na skrzydłach, co skutkowało walkami na linii frontu. Mimo opóźniania niemieckiej ofensywy, Armia „Łódź” została oskrzydlona i zmuszona do odwrotu, a Łódź zajęta przez niemieckie jednostki 8-9 września.
Struktura organizacyjna armii
- Kwatera Główna Armii „Łódź”
- Grupa Operacyjna „Piotrków”
- 10 Dywizja Piechoty
- 28 Dywizja Piechoty
- Kresowa Brygada Kawalerii
- Sieradzka Brygada Obrony Narodowej
Obsada personalna Kwatery Głównej Armii
- Dowódca armii – gen. dyw. Juliusz Rómmel
- Sztabowy oficer do zleceń – płk dypl. Zdzisław Chrząstowski
- Dowódca artylerii – płk art. Leonard Lubański
- Dowódca lotnictwa – płk Wacław Iwaszkiewicz
- Szef sztabu – płk dypl. Aleksander Pragłowski
Pomimo ograniczonych sił, Armia „Łódź” odegrała kluczową rolę w opóźnianiu niemieckiej inwazji, a jej działania miały znaczenie dla całej kampanii wrześniowej.