„`html
Arłamów
Arłamów to osada znajdująca się w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne. W latach 1975–1998 była częścią województwa krośnieńskiego.
Położenie geograficzne
Osada leży w Górach Sanocko-Turczańskich, w Karpatach Wschodnich, w południowo-wschodniej Polsce. Przez Arłamów przepływa potok Arłamówka, będący dopływem rzeki Wyrwy. Granice osady:
- Od wschodu – granica z Ukrainą (miejscowość Michowa).
- Od południa – Kwaszenina.
- Od zachodu – Makowa.
- Od północy – Paprotnem w gminie Fredropol.
Najwyższe wzniesienie, Ralce, osiąga 596 m n.p.m. Zachodnim skrajem osady przebiega droga powiatowa nr 2089R, a najbliższe miasta to Ustrzyki Dolne (28 km), Przemyśl (35 km) i Sanok (53 km). Powierzchnia osady wynosi 768 ha.
Historia
Arłamów, znany pierwotnie jako Artamow, był szlachecką wsią prywatną w XVI i XVII wieku, należącą do Herburtów. Nazwa miejscowości może pochodzić od tatarskich jeńców, zwanych arłamanami. Na koniec XV wieku Jan Herburt przeprowadził ponowną lokację wsi na prawie wołoskim. W późniejszych latach miejscowość zmieniała właścicieli, w tym Iwana Kopystyńskiego i Andrzeja Maksymiliana Fredrę.
W 1693 roku wieś przeszła w ręce Jana Bonawentury Krasińskiego, a w 1776 roku została wykupiona przez rząd austriacki. W 1644 roku powstała parafia prawosławna, która później przekształciła się w greckokatolicką. Ostatnia cerkiew z 1914 roku została zniszczona po 1945 roku. W 1921 roku Arłamów liczył 144 domy i 897 mieszkańców, z przewagą wyznawców greckokatolickiego.
W Arłamowie znajduje się lądowisko dla śmigłowców, obsługujące kompleks hotelowy „Hotel Arłamów”.
Turystyka
Osada jest częścią Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, utworzonego w 1992 roku. Oferuje różnorodne szlaki turystyczne:
- Szlaki piesze: Niebieski szlak Rzeszów – Grybów na odcinku Ustrzyki Dolne – Jureczkowa – Arłamów – Suchy Obycz 618 m n.p.m. – Kalwaria Pacławska.
- Szlaki rowerowe: „Śladami Dobrego Wojaka Szwejka” R-63 na odcinku Jureczkowa – Arłamów – Medyka.
„`